Jó üzlet a fenntartható városért- amikor az iparűzési adó több mint köldökzsinór

458

Iszony, viszony, közömbösség? Életképes gazdaság, befektetőbarát várospolitika…?
A fenntartható várospolitika és az ott élők – szempontjából sem mindegy, hogy milyen kapcsolat alakul ki a helyi közösség és az üzleti világ képviselői között. Lehet, hogy szenvtelen közömbösséggel, csak az iparűzési adó befizetése köti a céget a helyi közösséghez? Lehet, hogy állandó konfliktusok tarkítják a vállalkozás tevékenységét a helyi közösségben? És az is előfordulhat, hogy a cég szerves részévé válik a településnek, s így a kölcsönösség jegyében a nyer és nyer viszony csak tovább erősíti, támogatja a város fenntarthatóságát?
Ez utóbbi jó üzletre is van példa. Az alumíniumiparban működő Alcoa-Köfém Kft.,ebbe a sorba illeszkedik. A miértekről és a hogyanokról kérdeztük a cég EHS-HR igazgatóját, Horváth Tamást. Annak az apropóján beszélgettünk, hogy a cég a Holnap városáért Díj Zöld városért kategória 2013-as nyertese.

(Balról jobbra) Dr. Cser-Palkovics András (Székesfehérvár polgármestere), dr. Forgó Béla (vezérigazgató, Alcoa-Köfém), Bozai István (városgondnok), Enyed Mihály (Alcoa-Köfém)
(Balról jobbra) Dr. Cser-Palkovics András (Székesfehérvár polgármestere), dr. Forgó Béla (vezérigazgató, Alcoa-Köfém), Bozai István (városgondnok), Enyed Mihály (Alcoa-Köfém)

City Hungary: Mitől “jó hely” (vállalkozóbarát) egy üzlet (befektetés) számára egy település, város?

Horváth Tamás:
Az üzlet szempontjából nagyon fontos lehet a város fekvése és infrastrukturális helyzete.   Elengedhetetlenül fontos a rendelkezésre álló szakképzett munkaerő elérhetősége, a környéken elérhető beszállítók, szolgáltatók felkészültsége. Ezek mellett természetesen a cég számára fontos a helyi önkormányzat vállalkozások támogatására irányuló politikája, a helyi adók rendszere, a cég pályázati forrásokhoz segítésére vonatkozó gyakorlat és a vállalkozások helyi közösség részeként történő kezelése. A közép és hosszú távú tervekhez mindenképpen elengedhetetlen, hogy a településnek legyenek saját elképzelései a fenntarthatóságra vonatkozóan akár a közlekedés fejlesztéséről, akár a környezetvédelemről, vagy a szakképzésről beszélünk. Kérdésként merülhet fel, hogy a település vezetése mennyire számít a cégekre a közösségi programokban, vagy tekinti partnereknek a cégeket a városfejlesztési tervek elkészítésekor.

CH: S mitől jó egy befektető cég egy település, a város számára?

H.T.:
Régebben elsősorban adófizetőként, munkáltatóként értékeltek egy vállalatot. Ezek a szempontok ? főleg a hosszú távon biztos és lehetőleg növekvő számú munkahely – ma is fontosak, de ma már olyan kérdések is egyre hangsúlyosabbak, mint a cég szociális érzékenysége, a közösség érdekében végzett tevékenység (akár adományzás, akár közösségi munka), vagy a cég környezetvédelmi teljesítménye. A város környezetvédelmi fejlesztésében, a védett természeti értékek fenntartásában, az oktatás támogatásában végzett tevékenységek is egyre hangsúlyosabbak egy cég megítélésében véleményem szerint.

CH: Hogyan alakult ez az Alcoa és a helyi közösség esetében?

H.T.:
A mai Alcoa-Köfém Kft. több mint 70 éve van jelent Székesfehérváron. Mindig is a város egyik meghatározó iparvállalata, adófizetője volt. Túl azon, hogy a város lassan fizikailag is körbeveszi a céget, úgy gondolom, hogy vállalatunk a város életének integrált részévé vált azzal is, hogy a mintegy 1.600 munkatársunknak, családjuknak és a nálunk dolgozó bérelt munkaerő, valamint a beszállítók révén további 5-6.000 embernek biztosít megélhetést.

Az Alcoa filozófiája, hogy ahol vállalkozást indít, ott szeretnének a helyi közösség tagjává válni. 1993 óta, amióta az Alcoa Magyarországon van, adjuk ennek tanújelét az Alcoa Alapítvány non-profit szférát célzó támogatásaival és a dolgozóink önkéntes munkájával, melyet egyénileg, vagy csoportosan végeznek különféle, általuk kiválasztott intézményeknek, alapítványoknak vagy egyesületeknek.

Horváth Tamást, az Alcoa-Köfém Kft. EHS-HR igazgatója
Horváth Tamás, az Alcoa-Köfém Kft.                EHS-HR igazgatója

CH: S melyek a legfontosabb szakaszok és elemek a szimbiózisban?

H.T.:
Eleinte elsősorban alapítványi támogatásaink révén voltunk ismertek, hiszen az elmúlt 21 év során mintegy 8,5 millió US dollárt osztottunk szűkebb környezetünkben szét életminőséget javító támogatásokként. Az utóbbi években azonban egyre több munkatársunk csatlakozott önkéntes munkavégzéssel a közösségi programokhoz.

Tavasszal két hónapig a környezetvédelemre koncentrálunk a “Green Works” akció keretében. Októberben az Alcoa globális “Közösségi Szolgálati Hónapjához” csatlakozva 2013-ban munkatársaink több mint 60 %-a végzett közösségi munkát 51 projektben, több mint 3.000 munkaórát teljesítve.

Kétszer nyertük el a “Virágos Fehérvárért” verseny fődíját a nagyvállalati kategóriában. Sokat tettünk cégen belül és a cég környezetében is a parkosításért. 16 év alatt közel 70.000 fát ültettünk el az Alcoa “10 Millió Fa” akciója keretében. Legutóbb a városi zöldfelületek megújításához járultunk hozzá 125.000 US dollárral, amivel elsősorban Székesfehérvár legnagyobb és egyik legnépszerűbb szabadidős parkjának, a Halesz park felújításához nyújtottunk segítséget.

Az ifjúság környezetvédelmi tudatformálása volt a cél, amikor a Denso-val közösen elindítottunk egy iskolaprogramot évekkel ezelőtt. Az ifjúság nevelését szerettük volna támogatni akkor is, amikor idén a városi skanzen egyik, az Alcoa-Köfém tulajdonában levő házát közösségi célokra ajánlottuk fel.

C.H.: Hol van a helye a fenntartható város modelljében?

H.T.:
Az Alcoa-Köfém Kft. az Alcoa fenntarthatósági célkitűzéseit szem előtt tartva tevékenykedik ezzel támogatva a város fenntarthatóságát. ( A célokról többet lehet olvasni az alábbi honlapon: http://www.alcoa.com/sustainability/en/home.asp)
Csak néhány példát említenék a teljesség igénye nélkül környezetvédelmi projektjeink közül: rendkívül komoly eredményeket értünk el energiahatékonysági programjainkkal, az elmúlt 30 évben mintegy egytizedére csökkent a nyersvíz felhasználásunk, eltávolítottuk az összes földalatti tartályunkat, megszüntettük az azbeszt szigetelések mintegy 90%-át, optimalizáltuk fűtési rendszereinket és egy új porta nyitásával megszüntettük a kamionok behajtását a céggel szemben fekvő lakótelep útjaira.

Mint korábban jeleztem, nagyon komoly fejlődést értünk el a közösségi munkák fejlesztésében, munkatársaink közösségi munkákba történő bevonásában. Kiemelt figyelmet fordítunk az oktatásra, akár saját dolgozóink képzéséről, akár az oktatási intézményekkel való együttműködésről beszélünk. Úgy gondolom mindegyik területen megtaláltuk az együttműködési lehetőségeket a várossal és a városi intézményekkel.