Milyen lesz a jövő városa a technológia és az innováció segítségével? – energiahatékony megoldások az otthonokért

482

A növekvő népességet és ezzel együtt a növekvő fogyasztást és erőforrás-felhasználást a Föld véges készletei nem tudják hosszabb távon kiszolgálni. Ezt már nem csak szakértők, hanem a nyitott, széles látókörrel rendelkező emberek is belátták. A készletek kimerülésének fenyegető veszélye ma már emberöltő mértékkel mérve is belátható közelségbe került. Ezért a hatékonyabb megoldások, új utak megtalálása létfontosságú, ehhez pedig a kulcs az innováció. Éppen ezért a fenntartható városmodell működésében is  ahol a növekvő számú lakosság összpontosul az ún. fenntartható technológia használata kikerülhetetlenné válik.
Károlyi László a Legrand Zrt. vezérigazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy mely területeken van kiemelt jelentősége a technológiának, az innovációnak. Mire kellene fókuszálnunk?

Károlyi László, a Legrand Zrt. vezérigazgatója

City Hungary: A fenntarthatóság mely területein lehet kiemelt jelentősége a fenntartható technológiának, melyek a városi életminőség javításához hozzájárulnak?

Károlyi László:
A fenntarthatóság kikerülhetetlen részévé kell váljon a fejlesztéseknek, melyet csak innovációval és hatékonyság növeléssel lehet elérni. Mindenféleképpen meghatározó a termékek újrahasznosításának fokozott előtérbe kerülése, mely szerintem akkor a leghatékonyabb, ha a felhasználási helyhez minél közelebb történik, akár helyben. Gondolok itt olyan megoldásokra, mint például az esővíz öntözésre történő felhasználása. De öntözővízként akár használható lehet megfelelő kezelést követően a háztartási ?szürke? víz. Egy másik lehetőség például a háztartásokban felgyűlő éghető, az égés során káros anyagot nem kibocsátó csomagolóanyagok és egyéb hulladékok kis, helyi hőközpontokban történő égetése és a keletkező energia felhasználása a napi fogyasztási energia pótlására.

Számtalan elképzelés van melyek részben már meglévő technológiák és jelentősen csökkenthetik a fajlagos energia felhasználást. Ezekkel a külső energiafüggőséget is csökkenteni lehet, ami az elkövetkező években jelentős feszültséget okozhat akár országok között is. Már most jelentős erőforrás különbség van a több, illetve kevesebb erőforrással rendelkező országok között, ennek csökkentése mindenki érdeke.

City Hungary: Mely megoldások szolgálhatják az ipar, a piaci szereplők fenntarthatósági igényeit?

K.L.:
A gazdaságot jellemzően a magánvállalkozások vezérlik. Egy-egy vállalat nagyobb gazdasági erővel rendelkezik, mint akár egy kisebb ország. Ezek a vállalatok profitorientáltak. A meglévő szabályozások olyan irányú fejlesztésével lehetne promotálni a fenntarthatóságot, amely kötelezővé tenné, akár a profit kárára is, hogy többet invesztáljanak az újrahasznosításra és a hatékony erőforrás gazdálkodás kutatására és bevezetésére.

Ezzel párhuzamosan az embereket is szembesíteni kell az erőforrások kimerülésének következményével. Jelenleg sokan és sokat beszélünk erről a témáról, de nem túl hatékonyan. Még mindig nem tudatosult az emberekben, hogy az erőforrásaink végesek, hiszen nem jellemző, hogy környezettudatosan élnénk, hogy újrahasznosított terméket vásárolnánk.

Megfelelő ösztönzőkkel kell meggyőzni a gyártókat, és támogatni a felhasználókat, hogy a fenntarthatóság közös cél.

C.H.: Az Önök cégét profiljánál fogva az építőipar érinti…

K.L.:
Az építőipari tevékenység a lakóépületekkel és a középületekkel együtt a városkép meghatározó eleme. Ebben az élettérben összpontosul a legintenzívebb fogyasztás is, tehát ha itt fenntarthatóbbak vagyunk, akkor az nagyon jelentős hatás globális szinten. A városi környezet és életminőség javításának szerves része az építőipari innováció is.

C.H.: Fenntarthatóság, innováció. Hogyan érvényesülnek ebben az iparágban és a Legrand Zrt-nél?

K.L.:
Az építőiparban, mint sok más iparágban az innovációnak két fő iránya lehet:

  • a finanszírozásban nem csak a beruházás (capital expenditure), hanem a működtetési költségek (operational expenditure) vizsgálata,
  • innovatív technikai megoldásokkal, új anyagok és technikák fejlesztésével három fő szempont figyelembe vételével: mérhető legyen a fogyasztás, személyre szabható legyen a rendszer és mindez ?élhető? feltételekkel valósuljon meg.

Ebben az útkeresésben élen jár a Legrand Zrt., mely a világ több mint 70 országában van jelen. Ez felelősséggel is jár, melyet a Legrand Csoport deklaráltan felvállal és ennek szellemiségében tevékenykedik. A fenntartható fejlődési elv a cégfilozófia része, ezért fontos számunkra, hogy termékeink és megoldásaink lehetővé tegyék az energiafogyasztás optimalizálását és a fajlagos fogyasztás csökkentését. A Legrand Csoport a termékeit a tervezéstől, a gyártáson, terjesztésen, a termék életciklusán át egészen az újrafelhasználásig környezetbarát szellemben kezeli.

C.H.: A Legrand esetében az épületenergetika tűnik a kiemelt területnek.

K.L.:
A Legrand Csoport az épületek elektromos és digitális infrastruktúrájának specialistája, ebből adódóan természetes, hogy kiemelt célunk az épületek energia-hatékonyabbá tétele, ilyen megoldások fejlesztése.

A modern épületekkel szemben alap elvárás az energia hatékony felhasználása, azaz mérhető, személyre/épületre szabható és egyben élhető élettér kialakítása. Ilyen lehetőségeink például az elektromos betáplálást megoldó középfeszültségű Legrand zöld transzformátorok, melyek alacsony veszteséggel, kiemelkedően alacsony veszteségi tényezőkkel működnek. Más szegmens az üzemeltetés biztonsága, ebben a Legrand szünetmentes termékek adnak teljes megoldást a különböző felhasználói igényekre. Az otthonok energia-hatékony megoldásait pedig a Legrand intelligens rendszerei biztosítják.