Üzlet a városért – Békéscsabán

706

Egy-két kivételtől eltekintve nem jellemző, hogy a nagyvállalatok – különösen a pénzügyi területen tevékenykedőek – és befektetők ne Budapestet választanák legfontosabb tevékenységeik központjának. Akár a kedvező infrastruktúra, akár a kultúra, a képzési, oktatási lehetőségek széles spektruma miatt is.  Ha viszont egy cég úgy dönt, akár a teljes központjukat vagy éppen csak bizonyos tevékenységeiket vidékre telepítik,  fokozottan fontos, hogy a helyi közösség és a cég minél szorosabb kapcsolatot alakítson ki egymással , hisz a munkatársak nagyobb része is a helyi közösség tagjai közül kerül ki. Ez történt a Budapest Bank esetében is, amely 2006-ban Békéscsabára telepítette Bankműveleti Központját.  A központ 30 fővel indult, és működése alatt folyamatosan növekedett , így  ma mintegy 750 főt foglalkoztat, és Békés megye egyik legnagyobb munkaadója. A központ létrehozása óta nem csak gazdasági tevékenységével, hanem a város fejlődését célzó kezdeményezések felkarolásával is kiemelkedő szerepet vállal a helyi közösség életében.
Ennek a részleteiről kérdeztük a City Caféban Lasetzky Frigyest, a Bankműveleti Központ vezetőjét.

City Hungary:
Milyen oka, előzménye van annak akkor, amikor egy pénzügyi intézmény arra a döntésre jut, hogy támogatja a helyi közösség értékeit?

Lasetzky Frigyes
Lasetzky Frigyes

Lasetzky Frigyes:
A helyi közösségek értékeinek támogatása a Budapest Bank vállalati kultúrájának, illetve társadalmi szerepvállalásának egyik alapvető pillére, ezért amikor a bank 2006-ban létrehozta a Békéscsabai Bankműveleti Központot, nem is volt kérdéses, hogy minden lehetséges eszközzel támogatni fogjuk a várost és térségét. A központ létrehozása óta nem csak gazdasági tevékenységével, hanem a város fejlődését célzó kezdeményezések felkarolásával is kiemelkedő szerepet vállal Békéscsaba életében. Az elmúlt évtizedben a pénzintézet összesen közel 200 millió forintot adományozott már helyi sport-, oktatási- és kulturális célok és programok megvalósítására.

CH:
Milyen pozitív következményekkel jár a Budapest Bank számára a helyi közösséggel való harmonikus együttműködés?

L.F.:
A Bankműveleti Központ és a békéscsabai városvezetés, valamint a helyi civil szervezetek kölcsönösen támogatják egymás törekvéseit; ez számos izgalmas és példaértékű kezdeményezés megvalósítását teszi lehetővé, ami minden érintett javát szolgálja. Mi itt nem csupán munkahelyeket, hanem közösen értéket is teremtünk. A város így folyamatosan fejlődik és szépül, miközben megóvja rendkívül gazdag kulturális örökségét és egyedülálló természeti adottságait. A helyi fiatalokat igyekszünk a pozitív jövőkép segítségével Békéscsabán tartani, ami bennünket is segít abban, hogy biztosítsuk a munkaerőpótlást, és így a központban eredményesen tudjuk végezni a munkánkat. Mintegy 750 itteni munkatársunk felel a bank szinte valamennyi háttérműveletéért, tehát munkájuk kulcsfontosságú mind a Budapest Bank eredményessége, mind pedig ügyfeleinek elégedettsége szempontjából.

C.H.:
A Budapest Bank jó gyakorlata a helyi közösségekkel milyen hatással van a többi bank gyakorlatára?

L.F.:
Biztos vagyok benne, hogy a jó gyakorlatok bemutatása – például az ehhez hasonló díjprogramok által – nagyon sokat tesz azért, hogy a felelősen gondolkodó hazai vállalatok egyfelől ihletet merítsenek a már hatékonyan működő programokból, másfelől pedig bíztatást kapjanak meglévő kezdeményezéseik tökéletesítésére, és akár újabb aktivitások kipróbálására is. A hosszú távú, stratégiailag felépített, partnerségre épülő társadalmi felelősségvállalási programok érezhetően teret nyernek hazánkban, amit nagyon jó látni.

C.H:
Milyen fő elemeket emelne ki a Békéscsabáért Programjukból?

L.F.:
Fontosnak tartom kiemelni a partnereinkkel évek óta folytatott sikeres együttműködést, hiszen a program megvalósítása során szorosan együttműködünk intézményi partnerként Békéscsaba Önkormányzatával, civil partnerként az Erőforrás Alapítvány United Way Magyarországgal, valamint médiapartnerként a Békés Megyei Hírlappal.

Véleményem szerint a program egyik fő erőssége, hogy minden pályázati kiíráshoz az alapján választjuk ki rugalmasan a megpályázható témaköröket – a békéscsabai önkormányzattal egyeztetve –, hogy mely területeken mutatkozik valós igény a támogatásra, a pályázati források által hol tudunk kézzelfogható hatást elérni. A pályázati úton elérhető vissza nem térintendő anyagi támogatás mellett igyekszünk abban is segíteni a helyi civil szervezeteknek, hogy akár tőlünk független egyéb pályázataikon is eredményesebben tudjanak forrásokhoz jutni: a Budapest Bank Békéscsabáért Program égisze alatt két és fél éve és idén március végén is workshopot tartottunk professzionális pályázati tanácsadók bevonásával.