MOL-Bubi Program

Budapest számára kiemelten fontos a környezettudatos közlekedés fejlesztése, melynek célja, hogy a város lakói tiszta és fenntartható környezetben éljenek. Köztudott, hogy rövid, 3-5 km-es távon a kerékpározás minden más közlekedési módnál gyorsabb a városon belül. Ebből kifolyólag a cél az volt, hogy ezen a távon a kerékpározás alternatívájává válhasson az autózásnak és a közösségi közlekedésnek.

A MOL a Bubi közbringarendszerrel egy új fejezetet nyitott a budapesti közösségi közlekedésben.

Egy olyan rendszert hozott létre, amivel a kerékpározást még jobban elterjesztik a városlakók között, ezzel egy lehetséges megoldást nyújtva, többek között, a lég- és zajszennyezettség problémájára.

A gyűjtőállomások és az almazöld biciklik 2014 tavaszára készültek el. Az éles üzemindulás előtti két hónapban kétezer ember vehetett részt a nyilvános próbán, akik a szolgáltatást tesztelték a megfelelő felhasználói élmény érdekében. A visszajelzések alapján tovább formálták a rendszert, így a nagyközönség már tökéletesen működő 1100 biciklit és 76 darab állomást kapott használatra, de a fejlesztések és a bővítések azóta is folytatódnak. 2015. szeptember végére további 21+1 gyűjtőállomással, 616 dokkolóállással és 50 darab új kerékpárral növekedett a közbringarendszer Budapesten. A legutóbbi gyűjtőállomást 2016. június 17-én üzemelték be a Széll Kálmán téren, a felújítások végeztével.

MI VÁLTOZHAT A MOL BUBIVAL?

A rövid távú előnyök közé tartozik, hogy egyre többen használják autó vagy közösségi közlekedés alternatívájaként a MOL Bubi közbringarendszert, így a gépjárműforgalom csökkent, ezáltal a dugók és a torlódások is mérséklődtek. A kerékpárok biztosítása mellett ezt azzal érték el, hogy a gyűjtő, illetve dokkolóállomásokat a forgalmas helyek, csomópontok közelében helyezték el, ezzel alternatívát nyújtva a közlekedésre.

A bicikli a leggyorsabb közlekedési eszköznek számít a városon belül, hisz nem kell a dugóban vagy a megállókban várakozni. A gyűjtőállomások elhelyezései miatt egyszerűen kombinálhatóak többféle közlekedési járművel, így az utazás minden szakasza az arra legalkalmasabb eszközzel tehető meg.

A biztonsági tényezőkről sem felejtkeztek el a tervezésnél; a kerekek tömlője speciális tömörgumiból készült, így az nem lyukad ki, valamint a fékrendszert is úgy alakították, hogy az görgős legyen, azaz ne blokkolja a kerekeket. A biciklik éjszaka is nyugodtan használhatóak, mert a kerékpárok első és hátsó lámpája használat közben automatikusan bekapcsol, és megállás után is még két percig világít.

Az állomások elhelyezésénél figyeltek arra, hogy azok ne vegyenek el területet Budapest zöldrészeiből. Ezt azért fontos megemlíteni, mert a parkok érintetlenül hagyásával és a kerékpározás térnyerésével a hosszú távú előnyök közé tartozik a levegő minőségének javulása, ami által a város egyre élhetőbb és fenntarthatóbb lesz. Szintén hosszú távú hatásnak számít a közlekedési kultúra fejlesztése, illetve az emberek közérzetének és egészségének a javítása.

A fenntartható város létrehozása mellett fontos a kerékpárok közösségépítő ereje is. Ezért folyamatosan szerveznek programokat és kötnek együttműködéseket, amivel a közösségteremtés és a közlekedés kapcsolatára hívják fel a figyelmet:

2016-ban is keresték a MOL Bubi arcát. A felhívásra bárki jelentkezhetett, aki szeret közlekedni a városban és ezt másokkal is szívesen megosztja. A részvevőket MOL Bubi ajándékcsomaggal lepték meg.

2016-ban a Múzeumok Éjszakája rendezvény kapcsán „Múzeumból-múzeumba negyedéves MOL Bubi bérlettel” is el lehetett jutni. Ebből az alkalomból kifolyólag féláron juthattak bérletükhöz a biciklizők.

2016 nyarán dizájnpályázatot hirdettek a kerékpározás és a dizájn kapcsolatában, valamint az innovatív, biciklizéshez kapcsolódó tárgyak viszonyában. Az alkotások megtekinthetőek a MOL Bubi Facebook oldalán.

2016 nyarán az Instyle Magazinnal közösen rendezték meg a „Bringával a kifutón!” című versenyt, amelyen a nevezők MOL Bubival is „vonulhattak”. Az indulók külön kategóriát is kaptak az almazöld kerékpárokkal, a nyertes pedig egy egyéves MOL Bubi bérletet kapott. A rendezvény igazolta a közösségteremtés erejét és a stílusos közlekedést is.

2016-ban a Sziget Fesztiválon saját standdal jelentek meg, ahol az érdeklődők kérdéseket tehettek fel a kerékpárhasználattal kapcsolatban. Kerékpárjaikkal a külföldi és a magyar fesztiválozók könnyedén felfedezhették a város nevezetességeit. A helyszínen pedig lehetőség volt többfajta jegy vásárlására is.

Nem csak színükkel, de környezetkímélő hatásukkal is megérdemlik a „zöld” megnevezést, hisz egy kerékpáros 6,2 tonna szén-dioxid-kibocsátást spórol meg az autósokhoz képest, ha egész nap teker. A kerékpárosok és az autósok között nem ez az egyetlen nagy különbség: egy 2015-ös kutatás, a svéd Lund Egyetem és az ausztrál Queensland egyetem közös projektje kimutatta, hogy autóval hatszor drágább közlekedni, mint biciklivel. Ehhez még hozzájön az is, hogy a természetet egyáltalán nem terhelik meg, mivel kerékpárjaik nem használnak fosszilis anyagokat.

A természeten kívül az embereknek is segítenek, hisz a biciklik közösségalkotási erővel bírnak. Ezt azok a városok bizonyítják, ahol már régebb óta használnak közbringákat, ugyanis ezekben a városokban több bringás közösség is alakult. Ezenkívül a Dán Fővárosi Régió becslései (az ott lakók évente 1 millió nappal kevesebb betegszabadságot vesznek ki a kitartó biciklizés miatt) is azt az állítást támasztják alá, miszerint a kerékpározás sokat tesz egészségünk megőrzéséért, és napi 30 perc tekerés kielégíti a napi testmozgást.

A fenntarthatóság jegyében nem csak a városnak, az embereknek és a természetnek kedveznek, de az Európai Parlament 2015 decemberében kiadott határozatába is beleillenek, amiben azt taglalják, hogy minél zöldebbnek és tisztábbnak szeretnék látni a városokat.

Ráadásul a fiatalos és trendi közbringarendszerük olyan szemléletformáló eszköz, amely ráirányítja a figyelmet a multimodális utazási lehetőségekre, népszerűsíti a kerékpáros közlekedést, ezzel is hozzájárulva ahhoz, hogy Budapest élhetőbb és fenntarthatóbb várossá váljon. A sikert pedig mi sem bizonyítja jobban, mint hogy 2015 őszén egymilliomodik alkalommal bérelték ki az egyik kerékpárjukat.

Továbbiak

Fotók a “Holnap városáért Díj 2016” díjátadó ünnepségéről >>

A pályázat angol nyelvű összefoglalója >>