Mórahalom Városi Önkormányzat

 

Mórahalom címereMórahalom a Dél-alföldi régióban, Csongrád megyében található kisváros. Kedvező természetföldrajzi és gazdasági jellemzőire építve megvalósulhat a térség fenntartható fejlődése. Mórahalom hazánk legnagyobb napfénytartamú területén található (2080-2090 óra évente), jelentős termálvízkinccsel, tiszta környezettel rendelkezik. Mindezek lehetővé teszik az alternatív energiaforrások (nap és hőenergia) alkalmazását, a termőföld magas minősége pedig az ökológiai-, ill. biotermeléshez nyújt kitűnő feltételeket. A térség gazdaságában meghatározó szerepe van a helyi termelőknek, illetve a helyi alapanyagokra épülő élelmiszer ipari vállalkozásoknak. A természeti adottságok továbbá lehetővé teszik az ökológiai termelést, a kiváló minőségű mezőgazdasági termékek előállítását.

Környezettudatos szemléletformálás

Az elmúlt évek fejlesztései között szerepel a KEOP pályázati konstrukció keretében megvalósuló házi komposztálást népszerűsítő mintaprojekt.

A projekt fő célja az volt, hogy a Mórahalmon élők környezettudatosságát erősítve szelektív hulladékgyűjtő szokásaikat formálják. Az emberek megismerjék a komposztálásban rejlő lehetőségeket és annak hasznosságát. Ennek szellemében több mint 500 komposztáló ládát osztottak ki ingyenesen a helyi érdeklődők között.

A projekt szemléletformáló kampányt valósít meg, mely során a polgármesteri hivatal kis csoportos foglalkozásokat szervez a helyi általános iskola diákjainak és külön előadásokat a felnőtt lakosságnak. Ennek következtében a szelektív hulladékgyűjtők, abba bevont lakások aránya jelentősen megnövekedett. A város az eseti akciók helyett sokkal inkább a szelektív hulladékgyűjtés mindennapokba való beépítését tűzte ki célul.

A település vezetése kiemelt helyen kezeli a környezettudatos életmód népszerűsítését, a fiatalok szemléletformálásnak és tájékoztatásának javítását. Ennek részét képezi a Zöld Közösségi Ház és Erdei Iskola tevékenységének fenntartása és támogatása.

A Zöld Közösségi Ház a Homokország Kincsestára akkreditált minősített erdei iskola programmal várja látogatóit.

A helyi civil szervezettel, a SZÉP-KÖR Környezetvédelmi és Városszépészeti Egyesülettel karöltve évente több mint 1.500 gyermeket részesítenek környezeti nevelési programban.

A programok sokszínűsége biztosítja, hogy a fenntartható fejlődés szemléletét, a környezettudatosság növelését a jövő nemzedékében észrevétlenül is formálják, táplálják.

A tájban élő ember hagyományait, a tanyai életformától a kisvárosi emberré válás folyamatát, a karnyújtásnyira lévő természet közelinek megőrzött vizes élőhelyek, változó vízháztartású ritkaság számba menő semlyékek fokozottan védett élőlényeit is megcsodálhatják a gyerekek.

A fiatal generációk megszólításában kiemelkedő szerep jut a köznevelési intézményeknek.

A Mórahalmi Napköziotthonos Óvoda már két alkalommal is (2010, 2014) elnyerte a „Zöld Óvoda” címet, hiszen számtalan kezdeményezés valósult meg a fenntarthatóság jegyében (szelektív hulladékgyűjtés).

A Móra Ferenc Általános Iskola 2005-ben érdemelte ki először az Ökoiskola címet, majd 2012-ben elnyerte az Örökös Ökoiskola címet is.

Környezetbarát, helyi termékek piacának fejlesztése

A fenntartható életmódot és az ehhez kapcsolódó viselkedésmintákat ösztönző mintaprojektek” keretén belül a „Környezetbarát, helyi termékek piacának fejlesztése” céljából jött létre a Mórahalmi Fenntartható fejlődés háza, fantázianevén Kenyérváró.

Az épületet tervezéskor és kivitelezéskor megújuló erőforrások alkalmazását előtérbe helyezve szélkerék és geotermikus energiaforrás felhasználásának lehetőségével alakították ki. Funkcióját tekintve az intézmény helyi termelőknek ad teret a helyben termelt és feldolgozott áruk értékesítésére, valamint irodahelyiségek rendelkezésre bocsátásával segíti a helyi vállalkozások működését.

A Kenyérváró létrehozásához kapcsolódóan a helyi termékek piacának és a rövid értékesítési lánc működésének elősegítésére hozta létre az Önkormányzat a Homokháti Portéka védjegy rendszerét, melynek 100%-os tulajdonosa. A védjegy célja összefogni és segíteni a Duna-Tisza Közi Homokhátság településeinek termelőit, szolgáltatóit jogi és magánszemélyeit, akik kiváló minőségű termékeket állítanak elő, és hozzájárulnak a térség hagyományainak megőrzéséhez és tovább fejlesztéséhez.

Környezeti egyensúly megteremtése a megújuló energiák hasznosítása révén

Mórahalom 2016 márciusától az ország 22. minősített gyógyhelye. Köszönhetően többek között annak, hogy a levegő minőségének javítása és zajszint csökkentése érdekében elkerülő utat épített. Kiemelt helyen szerepel a zöldfelület fejlesztése is, mely részben esztétikai célokat szolgál a gyógyhelyi jelleg erősítése érdekében, másrészt a levegőminőség további javítását is szolgálja.

A város kedvező adottságokkal rendelkezik a megújuló energiák hasznosítása terén. Jelenleg is hasznosítja a geotermikus és napenergiát, hiszen a térségben a legmagasabb a napsütéses órák száma, továbbá a mezőgazdaság melléktermékeiből nagy mennyiségű hasznosítható biomassza és zöldhulladék (szalma bála) keletkezik.

Az energiafelhasználás csökkentése mellett a megújuló energiaforrások hasznosításának adottságai jók, a helyben elérhető geotermikus energia, a földhő (talajszondás, talajkollektoros és energiacölöpös) és napenergia hasznosításának, valamint a biomassza felhasználásának a környezeti fenntarthatóság mellett komoly költségcsökkentő hatása is van.

A város az elmúlt időszakban számos energetikai megújítást hajtott végre az intézményeiben a KEOP pályázati konstrukció keretében. A környezetbarát építési anyagok, folyamatok, technológiák előnyben részesítése az önkormányzati beruházásokat mindig meghatározta.

Az utóbbi években több nagy volumenű energetikai fejlesztés történt: Mórahalmi geotermikus kaszkád rendszer, a Norvég geotermikus közműrendszer, a Mórahalmi Szent Erzsébet Gyógyfürdő épületkomplexum épületeinek geotermikus fűtése.

A projektek keretében kialakításra került rendszerekhez több intézmény és épületcsoport csatlakozik: Móra Ferenc Iskola épületei, Sportcsarnok, Új Óvoda, FÉSZEK, Óvoda és Bölcsőde, Colosseum Hotel, Városháza, Aranyszöm Rendezvényház, Babos Tanyák és Csárda, Sportközpont, Üvegház, Szent János Üdülőház, Tanyai Idősek Klubja, Pihenő ház, Gátőrház, Fürdőház.

Mindezek következtében a városi közintézményei és épületeinek nagy része energiafelhasználásában 0 %-ról 90 % fölé nőtt a megújuló energia aránya – évi 14 441 GJ fosszilis energia-hordozó (földgáz) megtakarítást eredményezve projekt- és nemzetgazdasági szinten egyaránt.

Említést érdemel még a 499,5 kW teljesítményű napelemes kiserőmű építése projekt, mely Mórahalom város külterületén, 1,25 ha területen épült meg. Szintén a KEOP pályázati konstrukció keretében valósult meg a napelemes rendszerek telepítése a Móra Ferenc ÁMK és Iskola, Club 55, valamint az Óvoda területén 85%-os támogatással. A Városháza területén 49kW napelemes parkoló épült. A fejlesztéssel az intézményeink elektromos energiafelhasználásának csökkentését kívántuk elérni.

A helyi közvilágítás energiatakarékos átalakítása projekt keretében a településen elhelyezett fényforrások energia hatékony LED-es világítótestekre történő cseréje valósult meg.

Mórahalom a kerékpáros infrastruktúra fejlesztése érdekében tett intézkedéseinek köszönhetően 2009-től kezdve minden évben elnyerte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által meghirdetett Kerékpárosbarát Település címet.

A város igyekszik fokozottan alkalmazkodni a klímaváltozáshoz. Komplex környezetvédelmi fejlesztései révén Mórahalom Városi Önkormányzat 2011-ben elnyerte a Klímasztár díjat. 2014 évben I. helyezést ért el a Megújuló Energia Bajnokságon az 5.000-50.000 fős település kategórián belül.

Továbbiak

Fotók a “Holnap városáért Díj 2016” díjátadó ünnepségéről >>

Mórahalom bemutatkozó kisfilmje >>

A pályázat angol nyelvű összefoglalója >>