Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzata

Holnap városáért Díj / Természeti erőforrások hatékonyságáért 

A városról

Szekszárd Tolna megye székhelye a Dunántúli dombság és az Alföld találkozásánál fekszik. A római korban Alisca néven ismert város mai nevét megörökítő legkorábbi ismert dokumentum Szent István király 1015-ben kelt pécsváradi alapítólevele. I. Béla király 1061-ben bencés apátságot alapított itt, ahol később Szent László és Könyves Kálmán is megfordult.

Szekszárd – 1994 óta megyei jogú város – ma 33 ezer lakosú, a térségben 26 településen közel 100 ezer ember él. Szekszárd igazi fesztiválváros: a László Napi Piknik, a Pünkösdi Hal- és Vadünnep, a Szüreti Napok alkalmával több tízezer ember fordul meg a városban és környező településeken. Pezsgő kulturális- és sportélete egyaránt vonzó az idelátogatók számára. A városlakók büszkék természeti és épített értékeikre egyaránt, különösen a borra.

Szekszárd Város Önkormányzata 2009-ben belépett a hazai Klímabarát Települések Szövetségébe. Ezzel a város kinyilvánította azon szándékát, hogy a település jövője szempontjából kiemelten fontosnak tartja a környezetügyet, a települési szintű klímavédelmet, egyúttal a Szekszárdi Klímakör létrehozásával aktív szerepet kíván vállalni a klímaváltozással összefüggő további problémák megelőzésében, a lehetséges alkalmazkodási intézkedések megvalósításában, a lakosság, a civilek és az üzleti szféra mozgósításában. Szekszárdon az elmúlt időszakban sok pozitív változás történt a helyi környezetügyben, melynek fenntartása kiemelt fontosságú az önkormányzat számára.


Háttér:

A Települési Klímastratégiában (2010) az alábbi főbb célok kerültek megfogalmazásra:

a megelőzés területén:
– Önkormányzati intézmények energiagazdálkodási hatékonyságának javítása,
– Lakossági energia megtakarítások támogatása (pl. panelházak hőszigetelési programja),
– Vállalkozások energiagazdálkodásnak támogatása,
– A személy és teherszállítások kibocsátásának csökkentése,
– A hulladékgazdálkodás, a szelektív rendszerek, a komposztálás fejlesztése

az alkalmazkodás területén:
– Az önkormányzati zöldfelület-gazdálkodás fejlesztése,
– A lakossági zöldítés támogatása,
– Települési szintű együttműködés a hőhullámok kezelésére (figyelemfelkeltés, párakapuk),
– A dombvidéki vízmegtartás támogatása, a fölösvízek elvezetésének fejlesztése,
– A kritikus infrastruktúrák védelme,
– Környezeti nevelés, klímatudatosság programok támogatása.

 

1. Zöld stratégia és koncepció

Szekszárd Megyei Jogú Város Környezetvédelmi Programja

A program 2001-ben készült el, melynek értékelésére, felülvizsgálatára 2010-ben került sor. A dokumentumban megfogalmazott stratégiai célok között szerepel a helyi környezetvédelem képviseletének megerősítése mind önkormányzati, mind pedig hivatali oldalról, egyúttal az önkormányzat környezeti információs rendszerének létrehozása és működtetése. A koncepció többek között hangsúlyozza a társadalmi részvétel (lakosság, civil szervezetek) további erősítésének fontosságát a környezeti ügyeket érintő döntéshozatalban. A környezetfejlesztési források feltárása, biztosításának folyamatossága szintén a kiemelt célok között szerepel.

 

Szekszárd Megyei Jogú Város Fenntartható Energia Akcióterve

A 2014-ben elkészült városi akcióterv a VIS NOVA projekt keretében, melynek célja, hogy támpontot adjon a város energetikai beruházásaihoz, ezzel segítve a döntéshozók munkáját. Ennek érdekében ismerteti a település energiafogyasztását és szén-dioxid kibocsátását, majd javaslatokat fogalmaz meg a fenntartható energiagazdálkodás jegyében az energiahatékonyság javítása, valamint a megújuló energia-források hasznosítása kapcsán. A város stratégiai céljai közé tartozik az energiafogyasztás – abszolút értékű – csökkentése az energiahatékonyság növelése révén, a megújuló energiaforrások arányának növelése, és a fosszilis energiaforrások arányának csökkentése a város energiafogyasztásában, diverzifikált megújuló energia mix kialakítása, a gazdaság általános fejlesztése, élénkítése egyrészt az energiaköltségek csökkentése, másrészt az energia hatékony, valamint megújuló energiaforrásokat alkalmazó technológiákat előállító és üzemeltető befektetőknek a városba vonzása révén, továbbá szemléletformálás a fenntartható energiagazdálkodás társadalmi diffúziójának elősegítése

 

2. Megújuló energiaforrások alkalmazása, energiahatékonyságot növelő projektek

Vis Nova program

A VIS NOVA projekt a CENTRAL EUROPE Programon keresztül, az ERDF-el közös finanszírozásban valósult meg. Az energia-hatékonyság növelése és az energia-takarékosság érdekében öt régió, Észak-Szászország/Düben Heath (Németország), Schwäbisch Hall (Németország), Tulln (Ausztria), Małopolska (Lengyelország) és a Dél-Dunántúl (Magyarország) összefogott, hogy közösen valósítsák meg a VIS NOVA projektet, melynek célja hatékony fenntartható energia megoldások létrehozása és fejlesztése a vidéki régiókban. Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzata a VIS NOVA projekt keretében a Sport- és Szabadidő Centrum fűtési és használati meleg víz ellátási rendszerét korszerűsítette megújuló energiaforrások felhasználásával. A beruházás kiterjedt a hőközpont korszerűsítésére, napkollektorok telepítésére, egy távhővezeték megépítésére a sportközpont és a szomszédos fürdő között, valamint távoli beavatkozást is lehetővé tévő épületfelügyeleti rendszer kiépítésére.

Az optimalizált működésnek köszönhetően jelentős mértékben csökkentek a létesítmények energiaköltségei. A kisebb mennyiségi igény miatt a gázszolgáltatóval kötött szerződésben rögzített rendelkezésre állási díj jelentősen alacsonyabb lett, így a fűtéshez és melegvízelőállításhoz kapcsolódó fix költség éves szinten immár 1,5 millió forinttal kevesebb. Ezzel együtt az eddigi kiadásokhoz képest 20-25%-os megtakarítás várható, ami évente 2-2,5 millió forintot jelent, és természetesen nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy a financiális hozadékok mellett a sportcsarnok komfortosabb és élhetőbb is lett.

 

Gyakorlati lépések:

Polgármesteri Hivatal és intézménye (Kadarka utcai Óvoda) felújítása

A szekszárdi Polgármesteri Hivatal energetikai korszerűsítése az öt épületrészből álló épületegység minden részét érintette. A főépület műemlékvédelmi előírások miatt nem kaphatott új homlokzati hőszigetelést, azonban a többi épületrészen a homlokzatok, valamint a padlás- és zárófödémek intenzív hőszigetelése megtörtént. A felújítás hatására a Béla király tér ékévé vált az épületegyüttes. Az elavult, rossz szigeteléssel rendelkező ablakok modern, háromrétegű üvegezésű fa, illetve alumínium ablakokra lettek kicserélve, mely szintén javít a hőérzeten. Az optimális légcserét az épület nagytermében szellőzőrendszer is segíteni fogja. A hivatal fűtésrendszerét bivalens, hőszivattyús fűtésrendszerrel újították fel, melyet rendkívül hideg idő esetén kondenzációs gázkazánok támogatnak, így biztosítva a lehető legenergiatakarékosabb működést. A projekt keretében napelemes rendszerek telepítése is megvalósult, így az energiaköltségek akár 85-95%-a is megtakarítható lesz.

Az óvoda – a hivatalhoz hasonlóan – az alapvető épületenergetikai beruházásokon túl hőszivattyús fűtési rendszert kapott, miközben a fokozott energiafüggősége a világítási rendszer korszerűsítésével, és a kiépített napelemes rendszer energiahasznosításával, szinte teljes egészében megszűnt.

 

Közvilágítás

Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzata két pályázatot nyújtott be 2012-ben „Közvilágítás energiatakarékos átalakítása tárgyú KEOP-5.5.0/A/12-2013-0235 Szekszárd I és Közvilágítás energiatakarékos átalakítása tárgyú KEOP-5.5.0/A/12-2013-0239 Szekszárd II. azonosító számokon.

A felújítás során több mint 4300 db közvilágítási lámpa került kicserélésre, a műszaki átadás 2014 szeptemberében történt. A felhasznált villamos energia mennyisége mintegy 500 MWh-val mérséklődött, mely évente több tízmillió Ft költségmegtakarítást jelent a városnak.

 

Elektromos töltőállomás telepítése

Az elektromos autók töltésére alkalmas e-mobility állomást 2016-ban elsőként adták át Déldunántúli régióban az ELMŰ – ÉMÁSZ támogatásával Szekszárdon. A technológia hozzájárul a levegő tisztán tartásához, ami a várost övező dombokon fekvő szőlőültetvények miatt is fontos. 2017-ben A szekszárdi önkormányzat a Nemzetgazdasági Minisztérium által kiírt „Jedlik Ányos Terv” pályázaton közel 7,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert elektromos töltőállomások kiépítésére. A környezettudatos közlekedés népszerűsítése érdekében Szekszárd MJV Önkormányzata és a Szekszárdi Vagyonkezelő Kft. 2017-ben állami támogatással 1-1 db KIA Soul elektromos autót vásárolt.

 

3. Zöld felületek – zöldítési programok és céljuk, partneri hálózat

A város önkormányzata 2010-ben létrehozta a Szekszárdi Klímakört, amely a város klímajövőjéért tenni akaró lakosok, civilszervezetek, önkormányzati és egyéb vállalkozások, a Polgármesteri Hivatal munkatársaiból áll. Az önkormányzat a Szekszárdi Klímakör tevékenységének koordinálására a 2004-ben alapított Zöldtárs Alapítványt (www.zoldtars.hu, elnök: Baka György) bízta meg. A Szekszárdi Klímakörön belül létrehozták a tényleges munkát végző munkacsoportokat (Energiagazdálkodási, Közlekedési, Hulladékgazdálkodási, vízgazdálkodási, Környezeti Nevelési) és kialakították az együttműködő civilszervezeti hálót (Szőlőszem Egyesület, Tolna Megyei Vöröskereszt, Tolna Megyei Kertbarátkör, Parásztai Birtokvédő Egyesület, Magyar Rákellenes Liga Szekszárdi Alapszervezete, stb.) és egy 150-200 fős levelezőlistát a klímaprogramok tervezése és megvalósítása érdekében.

Szekszárd MJV Önkormányzata a Szekszárdi Klímakörön keresztül részt vett az 5 éves nemzetközi „Impressions” klímaprojektben, melynek hazai koordinátora a Közép-Európai Egyetem volt.

A Zöldtárs Alapítvány és az önkormányzat klímaalap pályázatának keretében valósult meg a zöldítés pályázat (faültetés), a közlekedés pályázat (kerékpár tárolók létesítése a városban), IBC tartály pályázat (a tanyavilágban az esővíz gyűjtésére), környezeti nevelés pályázat (iskolák, óvodák környezeti programja pl. környezetvédelemmel kapcsolatos előadások).

Az elmúlt években rendszeresen megrendezésre kerül a „Szépítsük együtt Szekszárdot” elnevezésű eseménysorozat az Alisca Terra Kft. közreműködésével. A program keretén belül valósult meg többek között a „Tavaszi Nagytakarítás” a város közterületeinek megtisztítása érdekében 2016.04.15-16. és 2017.04.07-08. között. A korábbi évekhez hasonlóan Szekszárd idén is részt vett a világ legnagyobb önkéntes akcióján Föld óráján, mellyel a város kifejezte elkötelezettségét a klímavédelem és a környezettudatosság iránt.

 

4. Szemlétetformálás, kommunikáció

A Szekszárdi Klímakör 2010-2011-ben Szekszárd összes általános- és középiskoláját megkereste és meghívta klímafilm vetítésre. A két év alatt több mint ezer diák vett részt vagy a Babits Művelődési Központban, vagy a saját iskolájában megtartott vetítésen.

2010. évtől kezdve minden évben megrendezésre kerültek az alábbi programok:
– Szekszárdi Klímakör Klímakonferencia (meghívott előadók, pl. Dr. Hetessi Zsolt, prof. Országh József, Körösi Csaba, Köztársasági Elnöki Hivatal, Bencsik János országgyűlési képviselő),
– Mobilitás Hét és annak keretében az Autómentes Napi bringatúra,
– Szekszárdi Lösz-szurdik túrák (6,3 -11-15 km) korábban évente 2 alkalommal, 2016-tól évi 4 alkalommal, a 2016. december 31-i Óévbúcsúztató Zsírégető túrán 204 fő vett részt)
– lakossági komposztálási előadások és az önkormányzat Klímaalapjából támogatott 1000 literes komposztládák kiosztása,
– lakossági vízmegtartással kapcsolatos előadások és az önkormányzat Klímaalapjából támogatott 1000 literes IBC csapadékvízgyűjtő tartályok kiosztása,
– megújuló energia tanácsadás,
– 10 emeletes társasházak naperőműves rendszerének kialakítása (a Szekszárdi Klímakör 2014. évi kezdeményezésére jelenleg már 10 fölötti 10 emeletes társasház termeli meg a saját közösségi áramát, a lakók a beruházás hitel-törlesztésére 9-10 évig pontosan azt az összeget fizetik, amit korábban a szolgáltatónak. 10 év után a rendszer ingyen üzemel.
– Helyi termék témakörben: Napkollektoros gyümölcsaszaló bemutatók, Helyi szóda ásványvíz helyett,
– Iskolák, intézmények Lomb-komposztálási programja (a Klímaalap támogatásával 10 db 5 m³-es lombkomposztálót telepítettünk, az ősszel lehullott faleveleket helyben komposztálják, majd hasznosítják.
– 10.000 lépés az egészségünkért, 2013-2014. (közös egynapos programok a Szőlőszem Egyesület, Tolna Megyei Vöröskereszt, Magyar Rákellenes Liga Szekszárdi Alapszervezete közreműködésével).