15 év múlva jogsi sem kell?

297

Scifi filmekből ismert képkockák: csak be kell ülni a fémesen csillogó, szuper gyorsaságú, áramvonalas autókba, és máris suhan az autó a robotpilótával, ahova csak akarjuk.
A Volvo és az Audi mérnökeinek bemutató járművének prototípusát tesztelik Hetven kilométeres óránkénti sebességgel a tömött autópályán, és a kormányt senki nem fogja. Az autó vezeti önmagát.

A Volvó mérnökei már a forgalomban tesztelik az önvezető technológiát Göteborg közelében.

Önvezető autók 15 év múlva
Önvezető autók 15 év múlva

Mire képes az önvezető autó?
Az autó számon tartja a körülötte lévő járműveket. Mindig biztos távolságot tart, folyamatosan megfigyeli a forgalmat.

Az európai kutatási projekt keretében kifejlesztett rendszer követi a sávokat, az autó sebességét a környező forgalomhoz igazítja. Ezen kívül támogatja a sofőrt a sávváltásnál vagy az előzési manővereknél.

Az Audi prototípusa is majdnem teljesen azonos élményt nyújt. Az autó folyamatosan megfigyeli a forgalmat, és ha a helyzet olyan, akkor jelzi a sofőrnek, hogy robotpilótára kapcsolhat. Ezzel a sofőr ugyan még nem mentesül a feladat alól, hogy figyelje az utat. Vészhelyzet esetén az autó gyorsan visszaáll kézi irányításra. Ezek az autók rengeteg szenzorral rendelkeznek, amelyek állandóan figyelik a környezetüket, így mindenféle forgalmi helyzetre és fenyegetésre megfelelő választ tudnak adni.

Természetesen ahhoz, hogy a technológia kereskedelmi forgalomba kerüljön, kisebb, olcsóbb és hatékonyabb önvezető rendszerekre lesz szükség. A tervező mérnökö véleménye szerint egy olyan jármúre van szükség, amely megérti a környezetünk minden elemét, felméri a többi jármű mozgását és hogy milyen manőverekre készülnek. Az ember és gép közötti munkamegosztásra, valamint a kommunikációra is jó megoldásokat kell találni. Az egyes autóknak egymással és az útba épített automatikával is kommunikálniuk kell majd ahhoz, hogy nagy forgalomban eligazodjanak.

Bár ez az egymással kommunikáló egységekkel működő városi közlekedés még messze van, de a fejlesztések már elkezdődtek. A ParisTech Egyetem mérnökei olyan algoritmusokat terveznek, amelyek koordinálják az önvezető autók manővereit.

“Minél realisztikusabb a szimuláció, annál több hibalehetőséget tárunk fel. Mindegyiket figyelembe vesszük, és lépésről lépésre megoldjuk őket.” – magyarázta az egyik kutató, Zhiyuan Yao.

Tudják kzelni a vészhelyzetet az önvezető autók?
Az önvezető autók sok terhet levesznek a sofőrök válláról, akik így olvashatnak vagy tévét nézhetnek – de vajon közbe tudnak avatkozni vészhelyzet esetén?

A svédországi Göteborgban egy teherautó-szimulátorral vizsgálják a kérdést. Azt mérték, hogy milyen gyorsan reagál a sofőr, ha át kell vennie az irányítást, de azt is vizsgáljuk, hogyan reagál, például megrántja-e a kormányt, és hogyan fog fékezni – magyarázta a kísérletet Mikael Söderman, a Volvó mérnöke.

A tesztalany először csak figyeli az utat, miközben a teherautó robotpilótára van kapcsolva. Az érzékelők egy törött autót vettek észre az út szélén és riasztanak. A sofőr megragadja a kormányt, és elkerüli az ütközést. Nagyon gyorsan reagált, mert már tudta, mire számíthat – az ilyen kísérletekben általában profi kamionsofőröket vesznek részt.

Egy olyan sofőr, akinek más vonja el a figyelmét, teljesen megfeledkezhet az útról. Ha a vezető nem reagál a riasztásra, egy fejlett önvezető rendszernek ezt is le kell reagálnia: döntenie kell, hogy az úton tartja a járművet és továbbhalad, vagy megpróbál biztonságban megállni.
A braunschweigi Német Légtér Központban egy még futurisztikusabb vizuális kezelőfelületet fejlesztenek az önvezető autókhoz. A vezetőfülke belsejében led-fények égnek, és dinamikusan változtatják a színüket a forgalmi helyzettől függően.

Az önvezető technológiák megbízhatósága, hatékonysága, kezelhetősége még fejlesztésre szorul, de 10-15 év múlva az ilyen autók már nem számítanak kivételes látványnak az utakon.

Forrás: Euronews

Ha még nem csatlakoztál Közösségi oldalunkhoz,
akkor itt teheted meg!