Okos otthon Malmöben

267

A Svédországot Dániával összekötő Öresund-hídról ismert Malmö városa érdekes okos otthon-programba kezdett.

Okos otthon Malmöben
Okos otthon Malmöben

A gyanútlan járókelőnek fel sem tűnik, hogy a Hållbarheten névre keresztelt épületet egy rakás új technológiai megoldással látták el. Van rajta városi szélgenerátor, napelem, töltőállomások elektromos és gázüzemű autók számára. A napelemek biztosítják az áramot és a távhőt. A mosó- és a mosogatógép is a távhő melegvizét használja, ezzel is csökkennek az energiaköltségek.

Peder Berne nemrégiben költözött ide a családjával.
” Ebben a lakásban élünk, én, a feleségem és a gyerekeink, Hedwig és Truls. Az interfész segítségével ellenőrizhetem az energiafogyasztásom. Pontosan látom, hogy a lakásban mi mennyit fogyaszt éppen. Itt vannak a helyiségek mérőórái. Most belépek a konyhába, ahol látom, hány fok van valójában, és magát a beállított értéket is. Látom, hogy a konyhában mely eszközök mennyi energiát fogyasztanak éppen, és hogy az pénzben mit jelent. Ez a harmadik legdrágább órája a napnak. A lámpák ki-bekapcsolása automatikusan történik a külső fényviszonyoknak megfelelően. De arra is lehetőséget ad, hogy akkor mosogassak vagy mossak, amikor a legolcsóbb az áram. A tesztidőszakra kaptunk egy elektromos autót. Jelenleg ez a családi kocsink, ami többé-kevésbé megfelel az igényeinknek. Nem járunk vele messzire, a nagyszülők a szomszédos Lund városában élnek. Ezekre az utakra tökéletesen megfelel.” – mesélte Peder Berne.

Az épületben az energiafogyasztás csökkentésének okos megoldásait tesztelik. Természetesen a megújuló energiaforrások állnak a fókuszban. A lakások melletti gépházban egy csövekből, mérőórákból és melegvíz-tárolókból álló bonyolult hálózat található, amely a kutatóknak lehetőséget ad arra, hogy lakásokban más-más technológiával kísérletezzenek. A nyolc lakásból négyben távfűtést, a többiben pedig biogázt vagy elektromos hőszivattyút alkalmaznak.

A Hållbarheten új szintre emeli a fenntartható lakhatással kapcsolatos kutatásokat. A ház tökéletesen illeszkedik a tágabb közösségi elképzelésekhez. West Harbor negyedét az 1990-es évek közepén kezdték el kiépíteni egy volt ipari hulladéklerakó helyén, azzal a céllal, hogy létrehozzák Európa első fenntartható lakónegyedét.

“Azt szeretnénk elérni, hogy 2030-ra az egész város klíma-semleges legyen!” – mondta Christer Larsson, a malmöi várostervező iroda vezetője.

Forrás: Euronews