Hogyan támogathatjuk városainkat a terrorizmus ellen?

226

A diplomácia és a tervezé,s mind pedig a tudomány, mind pedig a művészet, a technikai szakmák kénytelenk figyelembe venni a poltika erőszakosabb trendjeit. A politika és a dizájn, a tervezés ritkán beszél közös nyelvet. Ugyanakkor a diplomaták és a tervezők egyre inkább ugyanazokat a kérdéseket és kihívásokat vetik fel az éghajlatváltozás, a terrorizmus esetében.

A biztonságos város
A biztonságos város

Az erőszak ma már más formában jelentkezik, mint korábban. Sok minden megvááltozott. A második világháború óta az államközi erőszak csökkent, ugyanakkor gyakran a polgárháborúk és a terrorizmus helyébe lép .

Például 1993 és 2000 között a városokban a terrorista támadások száma több mint megduplázódott. A város az 1980-as években a hozzáférhetőség, a számok és a propaganda célpontja. Ez kihívás a városok, a nemzetállamok és a nemzetközi szervezetek, például az Egyesült Nemzetek Szervezete számára, ahol David Scharia az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsa Terrorizmus Ellenőrzési Igazgatóságának fiókjának a vezetője.

Fegyveres rendőrökhöz és csendőrökhöz szoktak hozzászokni olyan helyeken, mint a New York-i Grand Central Station és a párizsi Bal partján lévő szűk utcák. A város biztonságának hosszú történetének részeként hozzászoktunk ahhoz, hogy a kerékpárokat felhúzzuk a bukkanókon, amelyek megakadályozzák a járművek közeledését az épületekhez vagy a közterekhez.

A nyilvános helyek nyilvános és biztonságos megőrzése a Claire Weisz egyik legfontosabb kérdése ,hiszen a WXY , az Alsó Manhattanben működő design cég.
Fegyverekről, a fák védelméről, és arról a reményről gondolkozunk, hogy a városok elkerülik a repülőterek sorsát.

A terror korszaka, városok legfrissebb korszaka?

Ian Klaus szerint: néhányan ezt a korszakot  a terror korának nevezik, mások pedig a legfrissebb városi korszaknak nevezték . A két tendencia egyre inkább metszi egymást.

David Scharia: A terrorizmusnak szinte soha nem látott hatása van. Az ENSZ-ben több mint 100 ország érintett. Az urbanizáció kérdésében két irányzat nagyon aggasztó a terrorizmus elleni küzdelemben érintettek számára. Az első a terrorszervezetek közvetlen érdeklődése és veszélyeztetése a városi tereknek. Az ISIL és az Al-Kaida gyenge pontot találtak: olyan civil vagy “lágy” célokat, amelyek nem erősen védettek. Ez valószínűleg nem lenne így anélkül, hogy életmódunkat meg ne változtatnánk.

Barcelona, Berlin, London, New York, Párizs… Egyes városok megtették a lépéseket a tehergépkocsi-támadások következményeinek mérséklésére vagy a terroristák számára a célok elérése érdekében megnehezítették a dolgukat.

Várostervezések-terrorizmus

Várostervezés-biztonság
Várostervezés-biztonság

A második tendencia, amit látunk, az az, hogy a városok megtervezése vagy megkönnyíti az integrációt, vagy ezzel ellentétben a marginalizáció alapja .
Igen, a városi terrorizmus nem csak megtörténik. Van az úgynevezett radikalizálódás ” életciklusa “. Az erőszakos szélsőségekkel foglalkozó emberek a vallási hitről a családstruktúrára és a nők vezetőként játszott szerepére összpontosítanak. Olyan világban, ahol a fal ismét erőteljes szimbólumsá vált, és a formatervezésnek szerepe van.

Claire Weisz szerint a városok újjáéledtek. Ellenőrzött környezetek, és más emberek való találkozás. A városokban keverednek az emberek “alaptermészeténél fogva”. Nagyszerű társasági helyeket, parkokat látogathatunk. Ezt nem szabad elveszítenünk!

El kell ismernünk, hogy az egyszerű közlekedési eszközök, a repülőgépek – ahogy szeptember 11-én –  most fegyverek is lehetnek . A rendőri szervek és a terrorizmusellenes szakértők kérhetik a várostervezőktől a proaktív fellépést.

Például a gyalogosok esetében az épületek beágyazási technológiáját tekitnve,  több átjárót lehet létrehozni. A városi központok tökéletes helyet jelentenek a sokkal több technológia beágyazásához.
A terroriuzmus jelenleg nem olyan jelenség, amely valószínűleg eltűnik azonnal. Az új normális valószínűleg az, hogy meg kell védenünk városainkat olyan támadásoktól, amelyek bárhol megtörténhetnek. A kérdés az, hogy meg tudod-e csinálni egy olyan tervben, amely nem zavarja az életek módját. Sokféle módon lehet integrálni a civil és lágy célpontok védelmét a támadástól, anélkül, hogy megteremtenénk egy erődös környezetet. Bárhol járva a városban.

Fák a terrorizmus ellen

Fák a városi terrorizmus ellen
Fák a városi terrorizmus ellen

A városok már kidolgoztak néhány kreatív ötletet. Például olyan fák ültetése , amely szintén jó a környezet számára. Az események kockázatát enyhítheti a fák ültetése bizonyos pontokon. Az ENSZ nagymértékben elősegíti a városok és általában a társadalmak rugalmasságát. A legjobb példa volt New York City. A támadás napján semmilyen Halloween tervet nem töröltek. Az emberek ünnepelték a várost az utcák tulajdonlásával és azt mondva: nem fognak megijeszteni minket.

Claire Weisz: ” A rugalmasság pontosan a megfelelő szó. Segítesz a város társadalmi szerkezetének, mindig a történelmi rétegeket szem előtt tartva. Azok az emberek és környékek, amelyek már régóta ott vannak, és őrzik a múltat egy helyen, s őket egészítik ki a fiatalabbak. A különböző vállalkozások és szervezetek közötti jobb az életkorok szerinti keveredés.

A város a terrortámadásokra a város reagált azzal, hogy korlátokat állított fel a kerékpárokra, nem pedig az autókra. Hatalmas felháborodás volt. A város kénytelen volt elfordítani az akadályokat.

Az ENSZ-nek a feladata, hogy  üzenetet küldjön a tagállamoknak, valamint a polgármestereknek és a városoknak. Ösztönözni a városok közötti párbeszédet a megosztott tapasztalataikról. Különösen azokról a városokról, amelyek tapasztalták a támadásokat. Például az a Fülöp-szigetek, mely egy olyan ország, ahova számos külföldi terrorista harcos költözött, miután az ISIL elvesztette területét Szíriában és Irakban.

Helyi szinten az egyik legnagyobb probléma az, hogy hogyan lehet egy közös biztonsági hálózatot létrehozni a magánérdekek és a közérdek között. Most például minden New York-i épületben ellenőriznie kell a biztonságot.
Minél több megosztott információ – akár az ENSZ-ből, akár máshonnan – birtokába jutunk, hogy mi teszi biztonságossá és rugalmasabbá a helyet, a várost, annál jobb megoldásokat tudunk létrehozni.”