Modern cserekereskedelem

348
Modern cserekereskedelem a városokban
Modern cserekereskedelem a városokban

Történelem órákon a korai történeti szakaszokban találkoztunk a cserekereskedelem formáival. Mint a termékek, szolgáltatások beszerzésének archaikus formájaként, hisz a mai világban, ahol élünk, inkább a bankjegyekkel, érmékkel fizetünk az árukért.
Ugyanakkor az internet, a modern technológia segítségével olyan kezdeményezések nyertek teret, mint a közös gépkocsi használat (Zip Car)az Egyesült Államokban, vagy Európában egyes közösségek tagjai megosztják a szórakozás, a berendezések, a közlekedés eszközeit, vagy szállásként szobákat. A megosztás (share) , vagy kultúra csere néven is futó formák az alacsony jövedelmű városrészekben is megoldást jelenthetnek.

Ezen az alapelven szerveződnek a különböző börze, öko-vásárok is. Például Sao Pauloban is.
Minden hónap szombat. Vasárnapján egy elkülönített helyen a már nem használt, alig kopott tárgyakat, egy felállított asztalon lehet kínálni.

A környezetbarát vásárok, helyi kézműves és mezőgazdasági termelők is ugyanígy „eladhatják” áruikat. Könyvek, gyetyatartők, egy régi bőrönd, házilag készített kenyerek és sütemények, egy zacskó biozöldség, rég nem használt tv-ék találhatnak így új gazdát.

Mikrokultúrák különböző értékei cserélnek itt tulajdonost. Nem csak áru, hanem kulturális csere is zajlik egy ilyen adok-kapok kereskedelemben. Sajátos formái a környezeti és kulturális fenntarthatóságnak. A mikroközösségek alternatív gazdasága a gyakorlatban.