Jön a X. Budapesti Nyári Fesztivál!

373
Közel száz programmal várja három hónapon keresztül az érdeklődőket a tizedik alkalommal megrendezendő Budapesti Nyári Fesztivál. A komolyzenei koncertektől a színházi előadásokon és a néptáncon át a könnyű műfajig számos terület kedvencei lépnek közönség elé a Margitszigeten, a Városmajori Szabadtéri Színpadon, valamint az idén 75 éves Margitszigeti Szabadtéri Színpadon.
A jeles évfordulókhoz, ünnepekhez csatlakoznak a műsorok az idén 75 éves, a szezonnyitásra megújuló Margitszigeti Szabadtéri Színpadon: a 200 éve született Richard Wagnerre és Giuseppe Verdire emlékezik a június 14-i nyitóhangverseny, augusztus 20-án pedig az állami ünnephez kapcsolódva Erkel István király című operáját mutatják be.
BA kőszínházak bezárásakor indul a Szabadtér Színház évadja négy helyen, a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon, a Víztoronyban, a Szent Margit romoknál és a Városmajori Szabadtéri Színpadon, így a komolyzenei koncerttől a dzsessz programokig, mesejátékig széles skálán kínál szórakozást a családoknak az intézmény – emelte ki Bán Teodóra ügyvezető igazgató.
“A rólunk elnevezett dunai kikötőbe naponta ötször fut be a hajó, vendéglő, fagylaltozó várja a közönséget, látogathatók a víztorony kiállításai és újdonság lesz a lóvasút, ezzel utalva a színpad 75 éves múltjára” – fűzte hozzá.
Az ünnepi évadot a Nemzeti Filharmonikusok (NFZ) koncertje nyitja meg június 14-én. Carlo Montanaro vezényletével Verdi- és Wagner-nyitányok hangzanak el. “A 200 éve született két igen ellentétes egyéniség így kapcsolódik össze a zene harmóniája által” – hangsúlyozta Kovács Géza, az NFZ főigazgatója.
975 évvel ezelőtt, 1038. augusztus 15-én halt meg I. István király, szentté avatásának évfordulója augusztus 20. Az alkalomból bemutatják a Királyi Operaház megnyitására kitűzött, de csak 1885-tavaszára, az első évad második felére elkészült Erkel-művet, az István királyt. Az opera címszerepét Bretz Gábor énekli.  A bemutatót a szokásosnál is nagyobb felkészülési időszak előzi meg. Az Országos Széchenyi Könyvtárban őrzött foszladozó partitúrát az intézmény hozzájárulásával és együttműködésével, Gurmai Éva zenetörténész vezetésével rekonstruáltatták, és kívánják közkincsé tenni.Az eredeti kéziratok alapján rekonstruált mű az ősbemutatóval egyező, de újszerű kiállításban kerül színre, Kentaur-Erkel László látványvilágával. Az MR Szimfonikusokkal és Énekkarral, Vajda Gergely vezetésével, valamint a Magyar Állami Operaház szólistáival megvalósuló bemutató minden bizonnyal felejthetetlen élményt és örömet szerez majd minden magyarnak.
Az István királynak ősszel 2-3 alkalommal az Erkel Színház műsorában is helyet szorítanak, de a következő évadban a ház repertoárjára kerülhet a darab – közölte Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója.
A tavaly elhunyt Seregi Lászlónak állít emléket a Spartacus című koreográfiájának felújítása két estén, a balett nem hiányozhat a szigetről – mutatott rá Solymosi Tamás, a művet előadó Nemzeti Balett igazgatója.
A Szabadtér Színház saját produkcióját, Puccini Pillangókisasszony című operáját Anger Ferenc állítja színpadra, Csocsoszán szerepében Rost Andrea mutatkozik be, Pinkertont Andrea Caré olasz tenor játssza.
A Városmajori Szabadtéri Színpadon színházi szemlére kerül sor, amelyben a nyíregyházi, a veszprémi, a kaposvári, a szombathelyi a kárpátaljai, a kecskeméti, a székesfehérvári színház vesz részt klasszikus drámával és zenés darabbal egyaránt. A szemle végén díjakat is átadnak.
Saját produkció a Városmajorban a méltatlanul keveset játszott Zeller-operett, A madarász és Mozart operája, a Figaro házassága, amelyet az Antonio kertész karakterszerepét alakító Hábetler András rendez.
Megjelent a Szabadtér Színház emlékkártyája, a Városház téren pedig a színpad történetét és leghíresebb előadásait felidéző szabadtéri kiállítás nyílik – hangzott el.