Nem mindegy! Hogy hol, hogyan élünk.

298

Idén 2013.október 23-án, Budapesten, a Millenárison tartotta szakmai fórumát a City Hungary. Különböző szakterületek és szektorok vezetői osztották meg egymással tapasztalataikat a magyar városok fenntarthatóságával kapcsolatos eszközökről, módszerekről. Ezen a rendezvényen került sor A Holnap városáért Díj meghirdetésére is.

budapest-115539_640Ma Magyarországon közel 7 millióan élünk városokban. Tehát sokunk közös érdeke a minél jobb életminőség elérése, a fenntartható és élhető magyar városokért. Azokért a magyar városokért, melyek a körülöttük lévő kisebb településekért is felelősek.

Szili Katalin
, a Magyar Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának az elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a fenntartható fejlődés felelősségi szűrói, a szükséges intézményrendszer alapelemei, melyek a megfelelő keretrendszert biztosítják (Fenntartható fejlődési bizottság, Nemzeti Fenntartható Fejlesztési Tanács, a Jövő nemzedéke ombudsman) már Magyarországon is jelen vannak. A jövőre vonatkozó stratégiai lépéseket pedig már a kész Nemzeti Fenntartható Fejlesztési Stratégia foglalja össze. Ugyanakkor az ún. ?túllövés” jelenség nemcsak a természeti erőforrásaink felhasználására, hanem a július 5-ei dátummal már a bizalomra is vonatkozik. Általános bizalmi deficit a jellemző.

Milyen lehet a jövő városa? Csak néhány gondolat a konferencián elhangzottakból.
Hogyan válhat okos várossá a magyar város?- Hogyan tudja hatékonyabbá tenni a város működését az IT innovatív technológiával számon tartott és kezelt adatrendszer?-Lehet-e ökocikluson alapuló településeket létrehozni, s így zéró rezsi költséget elérni? Álom vagy valóság? – Drága-e megújuló energia?- Mi jellemzi Gödöllő fenntartható mindennapjait? -Hogyan lehet automata mérőeszközökkel segíteni az energiahatékonyságot? – Integrált városi közlekedés? Kényelmes, kiszámítható időtartam? Megold-e minden gondot a tömegközlekedés favorizálása? Megannyi kérdés, melyről a fórum tanácskozott.

Takács Júlia, a City Hungary ügyvezető igazgatója a magyar városok fenntartható működéséból két gyakorlati elemet emelt ki: a meglévő erőforrásaink optimalizálását és az ehhez kapcsoló önfenntartó ciklus megerősítését. Természetesen a városok és települések rendelkezésére álló gazdasági, társadalmi, zöld vagyonról pontos információkkal kell rendelkeznünk ahhoz, hogy tudatosabban, hatékonyabban tudjunk gazdálkodni a már meglévő eróforrásainkkal. A lényeg az egyensúlyi pontok megtalálása. Éppen ezért a hiteles, pozitív városi kezdeményezések megismerése létfontosságú. Gondoljunk arra, hogy minden helyi közösségnek megvan a maga karaktere, ha tetszik a maga egyénisége. Ennek megfelelően a stratégiák és technikák, az eszközök és a források is más-más jelleget mutathatnak. Más-más természeti, gazdasági, kulturális, társadalmi adottsággal rendelkezve, a települések más-más módon, más-más formában, részben saját útjukat járva válhatnak minél fenntarthatóbbá és minél élhetőbbé. Az egy helyen lakók, az egy területen tevékenykedők ? legyen az akár egy település lakó, akár egy cég, akár egy önkormányzati képviselő…- közös érdeke a jobb életminőség elérése. Ehhez ösztönző erő, ha büszkék lehetünk saját munkánkra, értékeinkre. Ez ösztönző lehet mások számára is!

Ezért indítjuk útjára a Holnap városáért Díjat a következő kategóriákban:
a Fenntartható városért
a Zöld városért,
az Egészséges városért
a Művészet, kultúra, örökség megőrzéséért
Üzlet a városért.

Már lehet pályázni! 2013. december 04-ig!
További részletek: www.fenntarthatokozossegek.eu
Információ: info@fenntarthatokozossegek.eu, 061-352-0957