Mentális egészség 2021-ben és azon túl

301
Covid hatás mentálisan
Covid hatás mentálisan

Világszerte csaknem egymillió ember szenved mentális betegségben, és az alacsony jövedelmű országokban élők több mint 75% -a nem részesül kezelésben. A COVID19-nek erre is hatása lesz.
A mentális egészség az egész világon az egészségügy egyik leghanyagoltabb területe. Ez igaz volt a COVID-19 (koronavírus) előtt, de a járvány tovább rontotta a mentális egészség állapotát.Tanulság arról, hogy a jó mentális egészségbe való befektetés hogyan kap gazdasági értelmet is. Koronavírus és mentális egészség? Még csak most fogunk ezzell is szembesülni…

A mentális egészség figyelmen kívül hagyásának számos oka van. Az első a hozzá kapcsolódó megbélyegzés. A második a mentális egészségügyi rendellenességek, mint „luxuscikk” felfogása, szemben a tényleges betegségekkel. 

A további legfontosabb okok közé tartozik a széttöredezett és elavult szolgáltatási modell. Ezek egy része magában foglalja a mentálhigiénés szolgáltatások nyújtását elsősorban a pszichiátriai kórházakban, a megelőző mentálhigiénés szolgáltatás súlyos hiányát; elmaradt politikai változások és az emberi erőforrások hiánya is a felsoroltakhoz kapcsolódik.

A mentális egészség számokban

A számok megdöbbentőek. Ma közel egymilliárd ember él mentális rendellenességgel. Az alacsony jövedelmű országokban a rendellenességben szenvedők több mint 75% -a nem részesül kezelésben. 

Évente közel 3 millió ember hal meg kábítószer-fogyasztás miatt . 40 másodpercenként egy ember öngyilkossággal meghal . A mentális egészségi rendellenességek körülbelül 50% -a 14 éves korig kezdődik .

Mentális krízisek a kornavírus alatt és után …

Becslések szerint több mint 160 millió embernek van szüksége humanitárius segítségre Konfliktusok, természeti katasztrófák és más vészhelyzetek miatt. Az ilyen krízisek során a mentális rendellenességek aránya megduplázódhat. Becslések szerint minden ötödik konfliktus által érintett ember mentális egészségi állapota van.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a COVID-19 járvány világszerte az országok 93% -ában megzavarta vagy egyes esetekben leállította a kritikus mentálhigiénés szolgáltatásokat. Miközben a mentális egészség iránti igény növekszik. Tekintettel a betegség krónikus jellegére, ez világszerte jelentős gazdasági hatással jár. Az országok egészségügyi költségvetésük kevesebb mint 2% -át költik mentális egészségre. Várhatóan a következő tíz évben a depresszió nagyobb terhet ró a nemzetekre, mint bármely más betegség.

A COVID-19 járvány világszerte feltárta az egészségügyi rendszerek sebezhetőségét. Az egészségügyi rendszerek fenntarthatóságának eléréséhez elengedhetetlen az erős alapellátás. Az elsődleges egészségügyi szolgáltatások csak akkor tekinthetők erősnek, ha az egészség mindkét összetevőjével foglalkoznak: a testi és a szellemivel egyaránt. 
Ezért a mentálhigiénés szolgáltatásokat be kell építeni az egészségügyi rendszerekbe,.Ezeket be kell vonni az egészségügyi ellátások alapcsomagjaiba.

Takács Júlia

A CITY HUNGARY VIP OLVASÓJAKÉNT TÖBB PÉLDÁRÓL OLVASHATSZ A TELJES CIKKBEN!