Hajdúnánás Városi Önkormányzat

A Holnap Városáért Díj 2017 / Fenntartható városért kategória

 

Hajdúnánás

Az Alföld északi peremén Debrecen és Nyíregyháza között félúton a Hajdúságban fekszik Hajdúnánás. A városka szellemiségét és arculatát ma is az a társadalmi réteg határozza meg, kiknek őseit Bocskai István telepítette le. A hajdúk utódai kitartós és szívós munkával élesztették újjá történelmük során többször is városukat. Bármerről érkezik is az utazó, Hajdúnánás napszerkezetet tükröző főterére jut, ami meghitt kávézóival, éttermeivel, hangulatos főterével magával ragadja az idelátogatókat. Az itt élők elsősorban gyalog vagy kerékpárral közlekednek, hiszen közel 15 perc alatt eljuthatunk a település egyik végéből a másikba, akár fürdeni, horgászni vagy éppen csónakázni támad kedvünk.

 

Gazdasági prosperitás 

Az elmúlt években Hajdúnánás újragondolta azokat az értékeit, melyek mindig is helyben voltak. Ilyen erőforrás többek között a Kendereskert, a Nánási Portéka, vagy a Bocskai Korona. Ezek a helyi erőforrások, amelyek évtizedeken keresztül parlagon hevertek, és amelyek az elmúlt időszakban újjáépültek, és ma több száz nánási családnak adnak munkát nap, mint nap. A helyi emberek keze által olyan értékeket hoztak létre, melyek rámutatnak arra, hogy Hajdúnánás a saját lábán is meg tud állni azzal, hogy helyi erőforrásait használja.

Több gazdaságélénkítő eszközt is bevezettek az elmúlt években Hajdúnánáson. A Nánási Portéka a város első helyi márkája, melyet 2013-ban azzal a céllal hoztak létre, hogy saját termelőiket támogassák a multinacionális élelmiszerláncokkal szemben.
 Ezzel a szemlélettel kiküszöbölhető a szállítással járó környezetterhelés, nincs szükség tartósításra, mesterséges érlelésre, a helyi munkalehetőségeket és a szűkebb közösségeiket erősítik. Az elmúlt 4 év tapasztalata azt mutatja, hogy a Nánási Portéka igazán nagy siker lett. A termelők rengeteg díjat, elismerést, valamint a vásárlók szeretetét is magukénak tudhatják. Nyilvánvalóan az is elmondható, hogy van gazdaságélénkítő hatása a kezdeményezésnek, hiszen a Nánási Portéka termelőknél elköltött pénz helyben marad, a helyi gazdaságot erősíti. Ugyanez a célja a Bocskai Koronának, Hajdúnánás helyi pénzének. Ma egy kisvárosnak alapvető problémája, a városból történő tőkekiáramlás, a helyi vállalkozók versenyhátránya, ezzel együtt a munkanélküliség fokozódása: erre a kihívásra reagál az országban harmadikként a Bocskai Korona. A város közössége elfogadta, megértette és ma már nap, mint nap használja, hiszen így azon erőforrások egy része, amely eddig Hajdúnánásról kiáramlott, helyben marad, ezáltal erősíti a város és az itt élő emberek gazdasági helyzetét. Ez a sajátos összefogás erősíti nem csak a helyi gazdaságot, hanem a kultúrát és az összetartozás erejét is. Ezt a kezdeményezést mára nemcsak a helyiek, de a városhatáron túli közösségek is magukénak érzik, hiszen Hajdúnánáson közel 100 elfogadóhely van, mindemellett 2017 január elsejétől Vámospércs, Balmazújváros és Hajdúhadház is bevezette a Bocskai Koronát.

Az elmúlt évtizedekben háttérbe szorult tradíciókat éleszti fel a város a Kendereskert újjáépítésével, melynek nem titkolt célja, hogy közelebb hozza az emberekhez, de legfőképp gyermekekhez a pásztorhagyományokat, a régmúlt szokásait. Egykoron a Kendereskert a nánási gazdáknak egyet jelentett a szarvasmarhatartással, az apaállat tenyésztéssel. Az 1935-ös adatok szerint Hajdúnánáson 4000 szürkemarhát tartottak, többet, mint a hajdúvárosokban összesen. Mára már ismét virágzó állattartás, mezőgazdálkodás folyik, mindez ökológiai gazdálkodás keretében, karöltve egy látogató központ kialakításával. A helyi termelői piacon a társadalmi felelősség vállalás jegyében konvencionális áron bio termékeket is vásárolhatnak az érdeklődők.

A Hajdúnánási Tartósító és Építő Szociális Szövetkezet jelentős feldolgozó tevékenységet végez, melynek eredményeként magas minőségű növényi és állati eredetű termékeket hoznak létre javarészt a Kendereskertben termesztett növények és felnevelt állatok felhasználásával. Megnyitotta kapuit a Városi Húsbolt, amely egy olyan értékesítési pont, ahol a helyiek a város által kínált legjobb minőségű termékeket szerezhetik be közvetlenül az eladótól. Emellett az online térben is vásárolhatnak az érdeklődők a város első webshopjában a Nánási Portéka Piac oldalon, mely felületen keresztül elektronikusan is elérhetővé tették a településen készített jó minőségű termékeket, így például a Nánási Portéka termelők, a Szövetkezet, valamint a Helyi Sajátosságok portékáit.

A Nemzeti Befektetési Ügynökség 2016-ban „Befektetőbarát Település” címet adományozott Hajdúnánásnak. Az elnyert cím igazolja, hogy a hajdúváros igyekszik felkészülni a befektetők fogadására, s ezáltal hozzájárul a teljes hazai befektetési környezet versenyképességének fokozásához.

Hajdúnánás gazdasági fejlődését jól tükrözi, hogy ebben az évben a gyártósorát a városban helyezi el az Innovatív Térburkolatfejlesztő Kft., a Platio, melynek tagjait és alapítóit hajdúnánási fiatalok is alkotják. A Platióra keresztelt környezetkímélő, okostérburkolat tulajdonképpen egy olyan „térkövet” takar, ami a hulladékenergiaként elvesző erőforrásokat, mint például az emberi lépés, kerékpáros közlekedés, valamint a napfény és az éjszakai világítás energiáit hasznosítja.

Társadalmi egyensúly 

Az oktatást, a kutatást és a gazdaságfejlesztést is érintő együttműködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem és Hajdúnánás a 2015 esztendőben. Az egyetem meghatározó küldetése, hogy a felhalmozott tudás hasznosításával a környék gazdaságfejlesztéséhez is hozzájáruljon. Hajdúnánás esetében a mezőgazdaság, az élelmiszeripar és az egészségipar területén lehet jelentős. Hajdúnánás városa Magyarország egyik legnagyobb tudásbázisára szeretne építeni. Az egyetemmel a Tedej ZRt-nek fehérje kísérletek területén, a Ventifilt ZRt-nek légtechnikai-gépészeti területen már működő innovációs projektjei vannak.

A „HIDAK” Hajdúnánás Városi Önkormányzata által támogatott és az EMKA TANÁCSADÓ KFT szakmai közreműködésével kidolgozott program 2015-ben vette kezdetét a felsőoktatásban tanuló hallgatók számára, melynek célja, hogy a jelen fejlesztéseiben képezze és formálja a jövő szakembereit, naprakész, gyakorlati tudással és újszerű látásmóddal vértezze fel őket, fokozza elkötelezettségüket.

2016-ban alkotta meg a város az „Ifjúsági Stratégia 2016-2026” koncepcióját. A globális kihívásokat is figyelembe véve, de elsősorban a helyi szükségletekre fókuszálva kezdték meg 2015 novemberében a helyi fiatalokkal közösen az ifjúsági stratégia megalkotását.

A gyermekek jólétének javítása céljából olyan költségvetést valósít meg az önkormányzat, amely magába foglalja a kötelező feladatok ellátásán túl a családok élethelyzetének javítását, a gyermekekkel foglalkozó intézmények kiegészítő szolgáltatásait, közétkeztetés szélesítését, gyermekek jutalmazását, ösztöndíj programok megvalósítását, egészségmegőrzést és egészségfejlesztést, prevenciós és szabadidős programokat. Többek között ezeknek a kiegészítő elemeknek köszönhetően kaphatta meg Hajdúnánás 2016-ban az „UNICEF Gyerekbarát Település Díjat”.

A következő esztendőben két lépésben újítja fel a város a Bocskai utca 79. szám. alatt lévő, 32 lakásból álló társasházat, melybe terveik szerint az első 16 lakásba ebben az évben költözhetnek be a fiatalok, a családok. A fecskeház program kialakításánál az elsődleges cél, hogy az önálló életet most kezdőkön segítsenek. A szociális földprogram példaértékű pedagógiai munkával és kitartással állítja talpra és teszi képessé a leszakadó társadalmi csoportokat az önellátásra.

Kultúra

Nánás a kikapcsolódás és a kultúra terén is gazdag programlehetőségeket kínál. A városban szinte egész évben pezsgő kulturális és művészeti élet van Ezt bizonyítja a minden évben megrendezett több napos programsorozat a Hajdúk Világtalálkozója, nemzetközi képzőművészeti alkotótábor, az ifjúsági alkotótábor, hagyományörző programok, állandó és időszakos kiállítások, színházi előadások, könnyű- és komolyzenei koncertek, különféle szórakoztató rendezvények várják a szórakozás szerelmeseit. Fontos szerepet tölt be a város kulturális életében a több mint 17 éve alakult amatőr színjátszó társulat a Naná Színház – tagjai számos határon innen és túli fellépéseket tudhatnak maguk mögött. A kultúra terén kiemelkedő szerep hárul a néptáncoktatásra is

Környezeti egyensúly 

Nem véletlenül érdemelte ki 2015-ben a Virágos Magyarországért környezet-szépítő verseny megmérettetésén az Arany Rózsa-díjat. A város főépítésze mellett hivatásos főkertészt is alkalmaznak, aki a város zöldstratégiájában nyújt fontos támogatást, segítséget.

Hajdúnánás város képviselő-testülete még 2015-ben határozta el, hogy 2016-tól kezdődően az előző évben született gyermekek részére egy-egy fát ültetnek, amelyek egyszerre bírnak szimbolikus és élettani jelentőséggel. De nem csak az újszülöttek tiszteletére, hanem a város jeles írói, költői, várostörténeti kutatói, múzeumalapítói emlékezetének megőrzése érdekében is állít fákat Helytörténeti Fasor néven – ebben az évben 14 darab díszfát, hogy valamennyiüket példaképül állítsák a következő generációk elé is.

A gazdaságosság és a környezettudatosság jegyében Hajdúnánás sikeresen pályázott elektromos töltőállomás kialakítására, amelyet ez év végén már térítésmentesen használhatnak a nánásiak és a városunkba érkezők egyaránt. Mindemellett az önkormányzat egy Citroen C Zero típusú elektromos autót is forgalomba állított, amit jelenleg az önkormányzat munkatársai használnak, de szeretnék minél több emberrel megismertetni ezt a környezettudatos járművet, amelyet a jövőben több városi rendezvényen is bemutatnak majd.