Mi az ami meghatározza a benzin árat?

307
Mi határozza meg a benzin árat?
Mi határozza meg a benzin árat?

Nem csak az Egyesült Államokban szökkent rekord magasságokba a gáz költsége, az árak rekordmagasságokat értek el. A JPMorgan becslései szerint az országos átlag gallononként 5,00 dollár, nyár végére pedig gallononként 6 dollárra nőhet. Fontos tudni, hogy milyen kulcsfontosságú tényezők befolyásolják a benzinárakat.

A Weforum az Egyesült Államok Energiainformációs Hivatalának ( EIA ) adatait felhasználva összefoglalta a főbb összetevőket, amelyek befolyásolják a benzinárakat. Bemutatva az egyes tényezők árra gyakorolt ​​arányos hatását.

4 fő tényező, mely befolyásolja a gáz árát

Az EIA szerint négy fő tényező befolyásolja a gáz árát:

Nyersolaj ára (54%)

Finomítási költségek (14%)

Adók (16%)

Elosztási és marketing költségek (16%)

A tartály feltöltésének több mint felét a kőolaj ára befolyásolja. Eközben a szivattyú árának fennmaradó része nagyjából egyenlő arányban oszlik meg a finomítási költségek, a marketing és forgalmazás, valamint az adók között.

Nézzük meg az egyes tényezőket alaposabban!

A nyersolaj ára

A leginkább befolyásoló tényező a kőolaj ára, amelyet nagymértékben a nemzetközi kereslet és kínálat szab meg.

Annak ellenére, hogy a világ legnagyobb olajtermelője, az Egyesült Államok továbbra is a kőolaj  többsége Kanadából, Mexikóból és Szaúd-Arábiából származik. Amerika importfüggősége miatt az amerikai gázárakat nagymértékben befolyásolja a globális kőolajpiac.

Számos geopolitikai tényező befolyásolhatja a kőolajpiacot, de az egyik legnagyobb hatást a Szaúd-Arábia vezette Kőolaj- exportáló Országok Szervezete (OPEC) jelenti.

Az 1960-ban alapított OPEC azért jött létre, hogy leküzdje az Egyesült Államok dominanciáját a globális olajpiacon. Az OPEC 13 tagállama számára tűz ki kitermelési célokat, és a történelem során az olajárakat az OPEC kitermelésében bekövetkezett változásokhoz kötik. Ma az OPEC-országok adják a nemzetközileg forgalmazott kőolaj körülbelül 60%-át.

Finomítási költségek

Az olajat benzinné kell finomítani, mielőtt a fogyasztók felhasználhatnák, ezért a finomítási költségeket beleszámítják a gáz árába.

Az Egyesült Államoknak több száz finomítója van országszerte. Az ország legnagyobb finomítója, amely a szaúd-arábiai Saudi Aramco cég tulajdonában van. Körülbelül 607 000 hordó olajat dolgoz fel naponta.

A finomítás pontos költsége számos tényezőtől függ. Mint például a felhasznált kőolaj típusától, a finomítóban elérhető feldolgozási technológiától és az ország egyes részeinek benzinigényétől.

Általánosságban elmondható, hogy az Egyesült Államok finomítói kapacitása nem követi az olajkeresletet. A világjárvány alatt több finomító leállt, de még a COVID-19 előtt az Egyesült Államok finomítói kapacitása elmaradt a kereslettől. Hihetetlen, hogy 1977 óta nem építettek vadonatúj finomítókat az országban.

Adók

Az Egyesült Államokban az adók is kritikus szerepet játszanak a gáz árának meghatározásában.

Amerika-szerte az átlagos benzinadó gallononként 0,57 dollár, azonban a pontos összeg államonként változik. Íme egy pillantás az öt legmagasabb gázadóval rendelkező államra:

A táblázat az öt legnagyobb gázadóval rendelkező államot mutatja be
Kaliforniában a legmagasabb a gázadó az öt állam közül. Forrás: Visualcapitalist

A magas gázadóval rendelkező államok általában az infrastruktúrájuk vagy a helyi közlekedés fejlesztésére költik a plusz pénzt. Például Illinois 2019-ben megduplázta gázadóját egy 45 milliárd dolláros infrastrukturális terv részeként.

Elosztási és marketing költségek

Végül az elosztási és marketing költségek is hatással vannak a gáz árára.

A benzint általában a finomítókból szállítják csővezetékeken a helyi terminálokba. Innentől kezdve a benzint tovább dolgozzák fel annak biztosítása érdekében, hogy megfeleljen a piaci követelményeknek vagy a helyi önkormányzati szabványoknak.

A benzinkutak ezután szétosztják a végterméket a fogyasztóknak. A benzinkút üzemeltetésének költsége változó – egyes benzinkutak tulajdonosai és üzemeltetői márkanevű finomítók. Például a Chevron, míg mások független kereskedők tulajdonában lévő kisebb méretű üzemek.

A nagynevű márkák sok reklámot futtatnak. A Morning Consult szerint a Chevron, a BP PLC, az Exxon Mobil Corp. és a Royal Dutch Shell PLC több mint 44 495 alkalommal sugárzott tévéhirdetést az Egyesült Államokban 2020. június 1. és 2021. augusztus 31. között.

Hogyan befolyásolja az orosz-ukrán konfliktus az amerikai gázárakat?

Ha az amerikai olajnak csak egy töredéke származik Oroszországból, miért van az orosz-ukrán konfliktus hatással az Egyesült Államok áraira?

Mert az olajat a globális nyersanyagpiacon vásárolják és adják el. Tehát, amikor az országok szankciókat vezettek be az orosz olajjal szemben, az megszorította a globális kínálatot, ami végül megemelte az árakat.

Ez a kínálati sokk egy ideig magasan tarthatja az árakat, hacsak az Egyesült Államok recesszióba nem esik, ami a friss adatok alakulása alapján egyre nagyobb lehetőség.