Bitcoin tilalom egyes országokban?

360
Bitcoin-kriptovaluta
Bitcoin-kriptovaluta

A Bitcoin 2009-es kezdete óta rengeteg vitatott kérdést felvetett. Akárcsak a későbbi kriptovaluták, amelyek a nyomában jelentek meg. A Bitcoint széles körben kritizálják volatilitása, etikátlan tranzakciókban való felhasználása és a folyamatot kísérő túlzott mértékű villamosenergia-felhasználása miatt. Mások pedig – különösen a fejlődő világban -, biztonságos kikötőnek tekintik a Bitcoint a gazdasági válságok idején.

Hogyan korlátozzák a kriptovaluták egyes használatát az egyes országokban?

Bitcoin-kereskedés és használat
Bitcoin-kereskedés és használat

De ahogy egyre többen fordulnak a kriptográfia felé akár befektetésként, akár mentőövként, a fent említett problémák a kriprovaluták használatukra vonatkozó korlátozások sorában nyilvánultak meg. A Euronews erre vontakozólag egy kis összefoglalót készített, amit érdemes nekünk is áttekintenünk!

A Bitcoin és más altcoinok (a Bitcoin alternatív érméi) jogi státusza országonként jelentősen eltér: míg egyes országokban a kapcsolatot még megfelelően meg kellene határozni, máshol ez folyamatosan változik.

Míg az országok többsége magát a Bitcoin használatát nem teszi illegálissá, fizetési eszközként vagy áruként való státusza eltérő szabályozási vonatkozásoktól függően változik.

Egyes országok korlátozzák a Bitcoin felhasználásának módját, a bankok pedig megtiltották ügyfeleiknek a kriptovaluta-tranzakciókat. Más országok egyenesen betiltották a Bitcoin és a kriptovaluták használatát, súlyos szankciókkal sújtva azokat, akik kripto-tranzakciókat hajtanak végre.

Országok, ahol a Bitcoin helyzete és használata nem túl rózsás

Az alábbi országok, azok az országok, ahol különösen nehéz a Bitcoinés más altcoinok helyzete.

Algéria

Algéria jelenleg tiltja a kriptovaluták használatát, miután 2018-ban elfogadtak egy pénzügyi törvényt. Ez illegálissá tette a virtuális valuták vásárlását, eladását, használatát vagy tartását.

Bolívia

2014 óta teljes tilalom van érvényben a Bitcoin használatára Bolíviában. A Bolíviai Központi Bank határozatot adott ki, amely betiltotta a bitcoin használatát, és minden olyan valutát, amelyet nem szabályoz egy ország vagy gazdasági övezet.

KAPCSOLÓDÓ TARTALOM

Digitális jólét ? Jól-lét 
A banktól, az e-kereskedelemtől az oktatáshoz való hozzáférés tekintetében a digitális erők alapvetően megváltoznak, hogyan élünk, dolgozunk és üzleti tevékenységet folytatunk.
A Blockchain technológia (gyors pénzszerzés- kripto valutáról ismert) és a digitális pénznemek használata új típusú társadalmi és környezeti érték létrehozásához vezet. Van, aki az Internet megjelenéséhez hasonlítja a blockchain megjelenését. Teljesen új értékformákat hozhatnak létre új értékcserélő hálózatok létrehozásával, amelyek korábban vagy lehetetlenek vagy túl költségesek voltak.
Meghívott vendég: Dr. Trinh Anh Tuan, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, a Corvinus Fintech Center vezetője, az IVSZ Fintech munkacsoport vezetője
Kattints a videóra alább!

Kína

Kína 2021 folyamán egyre nagyobb intenzitással lépett fel a kriptovaluták ellen. A kínai tisztviselők többször is figyelmeztették lakosságát, hogy tartózkodjanak a digitális eszközök piacától. Keményen visszaszorították a bányászatot az országban, valamint a valutaváltásokat Kínában és a tengerentúlon.

Augusztus 27-én Yin Youping, a Kínai Népi Bank (PBoC) Pénzügyi Fogyasztói Jogok Védelmi Irodájának igazgatóhelyettese spekulatív eszközként emlegette a kriptot. Figyelmeztette az embereket, hogy „védjék meg zsebeiket”.

A Bitcoin – a kormányok és intézmények ellenőrzésén kívül eső decentralizált valuta – aláásására tett erőfeszítéseket a kínai hatóságok nagyrészt saját e-valutájuk lebegtetésére tett kísérletnek tekintik.

A PBoC arra törekszik, hogy a világ egyik első nagy központi bankja legyen, amely bevezeti saját digitális valutáját, és ezáltal jobban figyelemmel kísérheti az emberek tranzakcióit.

Szeptember 24-én a PBoC tovább ment, és egyenesen betiltotta a kriptovaluta- tranzakciókat az országban.

Kolumbia

Kolumbiában a pénzintézetek nem könnyíthetik meg a Bitcoin-tranzakciókat. A Superintendencia Financiera 2014-ben figyelmeztette a pénzintézeteket, hogy „nem védhetnek, nem fektethetnek be, nem közvetíthetnek vagy kezelhetnek virtuális pénzműveleteket”.

Egyiptom

Az egyiptomi Dar al-Ifta, az ország elsődleges iszlám tanácsadó testülete 2018-ban vallási rendeletet adott ki, amely a Bitcoin-tranzakciókat „haramnak” minősítette. Ez az iszlám törvények szerint tiltott dolog. Bár nem kötelező erejűek, az egyiptomi banki törvényeket 2020 szeptemberében megszigorították. Azért, hogy megakadályozzák a központi banki engedély nélküli kriptográfiai kereskedést vagy reklámozást.

Indonézia

A Bank Indonesia, az ország központi bankja új szabályozást adott ki: e szerint 2018. január 1-től megtiltja a kriptovaluták, köztük a Bitcoin fizetőeszközként történő használatát.

Irán

A Bitcoinnak összetett kapcsolata van az iráni rezsimmel. Annak érdekében, hogy elkerülje a megbénító gazdasági szankciók legrosszabb hatását, Irán inkább a bitcoin-bányászat jövedelmező gyakorlatához fordult az import finanszírozása érdekében.

Míg a Központi Bank tiltja a tengerentúlon bányászott kriptovaluták kereskedelmét, ösztönzőkkel ösztönözte a Bitcoin bányászatát az országban.

A világ Bitcoin-bányászatának mintegy 4,5 százaléka Iránban folyik, ami az Elliptic blokklánc-elemző cég szerint több mint 1 milliárd dollár (843 millió euró) bevételt jelenthet.

A kriptoipar virágzása érdekében Irán olcsó energiát kínált az engedéllyel rendelkező bányászoknak, de megköveteli, hogy minden bányászott kriptót eladjanak a Központi Banknak.

Az engedély nélküli bányászat azonban naponta több mint 2 GW-ot von le az országos hálózatból, ami áramhiányt okoz.

Ennek érdekében az iráni hatóságok szeptember 22-ig négy hónapos tilalmat adtak ki a Bitcoin bányászatára.

India

India egyre ellenségesebb a kriptovalutákkal szemben. November 23-án a kormány bejelentette, hogy új törvényjavaslatot terjeszt az indiai parlament elé, amely egy új, központi bank által támogatott digitális valutát hozna létre: szinte minden kriptovalutát betilt.

Az év elején fontolóra vette a kriptoeszközök birtoklásának, kibocsátásának, bányászatának, kereskedelmének és átruházásának kriminalizálását. Narendra Modi miniszterelnök azt mondta, hogy biztosítani akarja, hogy a kriptográfia “ne kerüljön rossz kezekbe, ami elronthatja fiataljainkat”.

Irak

Annak ellenére, hogy a hatóságok folyamatosan igyekeznek megakadályozni használatukat, a kriptovaluták egyre népszerűbbek Irakban. Az iraki központi bank különösen ellenséges volt: 2017-ben nyilatkozatot adott ki, amely megtiltotta ezek használatát. Ez a mai napig érvényben van. 2021 elején a kurdisztáni regionális kormány belügyminisztériuma hasonló útmutatást adott ki a kriptográfiai eszközökkel foglalkozó pénzbrókerek és -tőzsdék leállítására.

Koszovó

Míg a kriptovaluta eszközök birtoklása vagy kereskedése még nem tiltott Koszovóban, a kormány január elején bejelentette a kriptobányászat betiltását. A növekvő energiaválságot okolva. A függetlenségét 2008-ban egyoldalúan kikiáltó ország történelmi áramhiánnyal néz szembe. Az energiatakarékosság érdekében ütemezett áramszüneteket vezetnek be. Az energiapazarlás visszaszorítása érdekében Atrane Rizvanolli gazdasági miniszter bejelentette a kriptobányászat hosszú távú betiltását az országban. A rendőrséget bízták meg a tilalom betartatásával, valamint a bányászat helyszíneinek pontos meghatározásával az egész országban.

Nepál

A nepáli Rastra Bank 2017 augusztusától illegálisnak nyilvánította a Bitcoint.

Észak-Macedónia

Észak-Macedónia az egyetlen európai ország eddig, ahol hivatalosan betiltották a kriptovalutákat. Mint például a Bitcoin, az Ethereum és mások.

Oroszország

Noha a kriptovaluta nem tiltott Oroszországban, mégis a használatát korlátozni próbálják.

Oroszország 2020 júliusában fogadta el első törvényeit a kriptográfia szabályozásáról. Ez először jelölte meg a kriptovalutát adóköteles ingatlanként.

Az idén januárban hatályba lépett törvény azt is megtiltja, hogy az orosz köztisztviselők bármilyen kriptovagyont birtokoljanak.

Vlagyimir Putyin orosz elnök többször is összekapcsolta a kriptovalutát a bűnözéssel, különös tekintettel a határokon átnyúló kripto-tranzakciókra.

Júliusban a főügyész új jogszabályjavaslatot jelentett be, amely lehetővé tenné a rendőrségnek az illegálisan megszerzett kriptográfiai eszközök lefoglalását. Arra hivatkozva, hogy azokat vesztegetésre használták.

Törökország

Törökországban sokan a kriptovaluták felé fordultak, amikor a török ​​líra értéke zuhant. A világon bárhol a legmagasabb szintű használat miatt gyorsan megérkeztek a szabályozások idén, mivel az infláció áprilisban tetőzött.

2021. április 16-án a Török Köztársaság Központi Bankja rendeletet adott ki, amely megtiltja a kriptovaluták, köztük a Bitcoin közvetlen vagy közvetett használatát áruk és szolgáltatások fizetésére. 
Másnap Recep Tayyip Erdoğan török ​​elnök tovább ment, és rendeletet adott ki a kriptográfiai cserékről azon cégek listájára, amelyekre a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni szabályok vonatkoznak.

Vietnam

A Vietnami Állami Bank kijelentette, hogy a Bitcoin és más kriptokódok kibocsátása, szállítása és használata fizetőeszközként illegális, és 150 millió VND (5600 €) és 200 millió VND (7445 €) közötti pénzbírsággal sújtható. ).

A kormány azonban nem tiltja meg a Bitcoin kereskedését vagy vagyonként való tartását.