Mit érdemes tudni a brit választásról?

220

Előrehozott választásokat tartanak június 8-án az Egyesült Királyságban. Több mint 3000 jelölt versenyzik a 650 parlamenti helyért. Jelöltnek bárki jelentkezhet, elég kitöltenie az önkormányzaton elérhető jelentkezési lapot, és letennie 500 font depozitot.

Mit érdemes tudni a brit választásokról?
Mit érdemes tudni a brit választásokról?

A győztes mindent visz

A legtöbb szavazatot szerző jelölt kapja a parlamenti helyet, a többiek mindent elvesztenek. A választók csak helyi képviselőjükre tudnak szavazni, a miniszterelnök személyét nem ők választják meg. Minden választókörzet egy képviselőt küld az alsóházba, és általában a legtöbb helyet szerző párt tud kormányt alakítani. Ha senkinek sem sikerül többségi kormányt alakítani, koalíciókra van szükség, vagy kisebbségi kormány alakul.

Kik választhatóak?

A két legnagyobb párt a jobboldali konzervatívok, és a baloldali Munkáspárt. Rajtuk kívül a szabad demokraták, a Demokratikus Unionista Párt Észak-Írországban és a Skót Függetlenségi Párt (SNP) Skóciában indul még. A Független Egyesült Királyság párt, vagyis az UKIP szintén állít jelöltet a legtöbb választókörben, csakúgy, mint a zöldek.

A Munkáspártot Jeremy Corbyn vezeti. Ígéretei közt szerepel a minimálbér 10 font/órára emelése, egy 500 milliárdos, a Brexit utáni gazdaság felpörgetésére szolgáló befektetési bank létrehozása, és egy előnyös Brexit-alku megkötése is. Külpolitikájában “Palesztína azonnali elismerését”, a Szaud-Arábiába eladott fegyverszállítmányok azonnali befagyasztását, a NATO-cél teljesítését, és a Trident nukleáris program megújítását ígéri.

A centristák Szabaddemokrata Pártja, melyet Tim Farron vezet, az egyetlen párt, mely újabb népszavazást írna ki a Brexitről. Ők azt ígérik: semmissé teszik a konzervatívok által megszavazott, 7 milliárd fontos oktatási költségcsökkentést, egymilliárd fontot költenének az egészségügy mentális egészséggel foglalkozó részlegeire; dekriminalizálnák, legalizálnák és megadóztatnák a marihuánát, és 6 milliárd fonttal megemelnék az egészségügyi büdzsét. Megépítenék a HS2, HS3 és a Crossrail 2 összekötő szakaszait.

A jelenlegi miniszterelnök, Theresa May vezette Konzervatív Párt 2025-ig felszámolná az államháztartási hiányt, és 17 százalékra mérsékelné a társasági adót. A Brexit kapcsán azt vallják: a semmilyen alku is jobb a rossz alkunál. A brit törvényhozásba beletennék az uniós munkavállalási jogokra vonatkozó részeket. Ők is megújítanák a Trident-programot, teljesítenék a NATO-célt, és 8 milliátd fontot adnának az egyészségügynek 2022-ig.

A Zöldek az egyetlen párt, ahol két vezető van: Caroline Lucas és Jonathan Bartley. Ők az egyetemes alapjövedelem bevezetését ígérik, a bankokat és vasutakat újra állami tulajdonba vennék, emelnék a minimálbért, egymillió új munkahelyet teremtenének, és négy napra csökkentenék a munkahetet a gazdaság helyrebillentése után. Legnagyobb vállalásuk a zéró szemét-program.

Az UKIP Paul Nuttall vezetése mellett zéró bevándorlást akar elérni a következő öt évben, és betiltaná az alacsony képzettségű munkásoknak az országba való belépését. A brit állampolgárok külföldi származású feleségeinek bizonyítania kellene, mért házasodtak előbb, mint ahogy tartózkodási engedélyt kaptak volna. A vállalatoknak kötelező lenne elsősorban otthon reklámozniuk termékeiket, mielőtt külföldi piacokat céloznának meg. A nikáb és a burka viselését is betiltanák.

Nicola Sturgeon Skót Függetlenségi pártjának legfontosabb ígérete, hogy újbóli népszavazást írnának ki a skót függetlenségről. Saját jogán követel helyet Skóciának a Brexit-tárgyalásokban, és még a tárgyalások vége előtt új népszavazást írna ki. Skóciát benntartaná az Európai Egységes Piacon, saját bevándorlási politikát folytatna. A leggazdagabbak 45 százalékos adókulcsát 50 százalékra emelné.

Mi várható?

Az előrejelzések szerint a Munkáspárt három ponttal csökkentette hátrányát a konzervatívokhoz képest, A legutóbbi becslések szerint a YouGov weboldalán, a konzervatívoknak 42 pontja van, a Munkáspártnak 39, a szabad demokratáknak 7, az UKIP-nek pedig 4. Eközben az ICM általá készített mérések szerint a konzervatívoknak 48 százaléka van, míg a Munkáspártnak csupán 27, vagyis 21 százalékponttal biztos, hogy nem hozzák be őket.
Forrás: Euronews

Ha még nem csatlakoztál közösségi oldalunkhoz,
akkor kattints ide!