Negatív felülvizsgálat alá vette Oroszországot és Ukrajnát a Moody’s, a Fitch leminősítette Ukrajnát

283
Oroszország
Oroszország

Leminősítési felülvizsgálat alá vette Oroszország és Ukrajna államadós-besorolásait a Moody’s Investors Service. Egy másik globális hitelminősítő, a Fitch Ratings Ukrajna osztályzatát az eddigi “B”-ről két fokozattal a mélyen spekulatív kategóriába tartozó, szuverén törlesztési csőd valós lehetőségére utaló “CCC”-re rontotta.

A két cég egyaránt az Ukrajna elleni orosz támadás okozta súlyos negatív adósminőségi sokkal indokolta a lépéseket.

A Moody’s péntek éjjel Londonban bejelentette, hogy Oroszország devizában és hazai valutában fennálló hosszú távú államadósság-kötelezettségeinek “Baa3” szintű, illetve a rövid lejáratú szuverén rubeladósság “P-3” minősítését vette leminősítési felülvizsgálat alá.

A “Baa3” osztályzat a Moody’s módszertanában a befektetési ajánlású besorolási sáv alapszintje, vagyis ha a cég Oroszországot leminősíti, az orosz államadós-osztályzat ennél a hitelminősítőnél átkerülne a befektetésre nem ajánlott – spekulatív – kategóriába.  

A Moody’s ugyancsak leminősítési felülvizsgálatot jelentett be Ukrajna külső és hazai államadósságának “B3” besorolására. A “B3” osztályzat a Moody’s minősítési kritériumai alapján mélyen spekulatív, a befektetési ajánlású sáv  alapszintjétől hét fokozattal elmaradó besorolás.

A hitelminősítő az orosz államadós-besorolások leminősítési felülvizsgálatához fűzött indoklásában kiemelte: a súlyos és összehangolt szankciók tartós felfordulást okozhatnak a reálgazdaságban, a közfinanszírozásban és a pénzügyi rendszerben.

Így ronthatják Oroszország képességét adósságszolgálati kötelezettségeinek teljesítésére és refinanszírozására, és ez azonnali kockázatokkal terhelné a szuverén orosz adósprofilt.

 A nagy orosz bankok elleni szankciók gyakorlatilag elvágják ezeket a pénzintézeteket a globális pénzügyi rendszertől. Rendkívüli mértékben megnehezítve számukra a nemzetközi tranzakciók végrehajtását, és ez potenciálisan a szuverén adósság törlesztési képességét is érintheti – áll a Moody’s elemzésében.

 Az elemzés hangsúlyozza, hogy ha a szankciók az adósságkötelezettségek törlesztésének késedelmét okozzák, a Moody’s kritériumai szerint ez csődesemények minősülhetne és az orosz államadósság-besorolások leminősítéséhez vezethet.

A Moody’s kiemeli ugyanakkor, hogy ezt a forgatókönyvet valószínűtlennek tartja, mivel a nyugati szankciók várhatóan kivételeket tartalmaznak majd az orosz szuverén kötelezettségek törlesztésére.

A cég szerint ezt a véleményt támasztja alá az is, hogy az Egyesült Államok által bejelentett legutóbbi szankciók csak az újonnan – vagyis a büntetőintézkedések érvénybe lépése után – kibocsátott orosz államadósság-eszközök forgalmazására vonatkoznak.

Jelentősek az orosz költségvetési tartalékok


A Moody’s hangsúlyozza, hogy az orosz költségvetési tartalékok jelentősek: a nemzeti vagyonalapban 2021 végére az orosz hazai össztermék (GDP) 11 százalékának megfelelő tőke halmozódott fel.

Mindemellett a hatalmas devizatartalék az orosz külső fizetési pozíciót is erősíti: az aranykészletek nélkül számolt devizakészlet a múlt hónap végén 469 milliárd dollár volt.

Ez a teljes idei orosz törlesztési kötelezettségnek több mint a háromszorosa, és csaknem maradéktalanul fedezi Oroszország teljes külső adósságállományát – áll a Moody’s elemzésében.
    

A hitelminősítő szerint ugyanakkor a jelentős újabb gazdasági és pénzügyi szankciók fennakadásokat okozhatnak a kereskedelmi forgalomban, valamint az orosz nyersolaj- és földgázexport ellenértékének törlesztésében. Márpedig ez fontos állami bevételi forrás.

 Az ukrán “B3” államadósság-osztályzatra bejelentett leminősítési felülvizsgálat indoklásában a Moody’s kiemeli, hogy a katonai konfliktus érdemi kockázatot jelent Ukrajna szuverén likviditási és külső pozíciójára, tekintettel arra, hogy nagy összegű külső kötelezettségek járnak le a következő években, és az ukrán gazdaság jelentős mértékben függ a devizafinanszírozástól.

Január végén az ukrán devizatartalék 27,5 milliárd dollár volt, amely hozzávetőleg négyhavi import fedezetére elégséges.
Jóllehet ez 2012 szeptembere óta a legmagasabb tartalékszint, a devizakészletek várhatóan egyre nagyobb nyomás alá kerülnek éppen olyan időszakban, amikor csökkennek a devizabevételek – áll a Moody’s elemzésében.

A hitelminősítő közölte: várakozása szerint a nemzetközi tőkepiacokon Ukrajnának felszámított hitelköltségek lehetetlenné teszik a hozzáférést e finanszírozási forrásokhoz legalábbis a konfliktus időtartamára.

A Moody’s hangsúlyozza, hogy az irányadó ukrán állampapírok hozamfelára kétezer bázispont fölé ugrott az elmúlt időszakban.

 A Fitch Ratings az ukrán államadós-besorolás péntek éjjel Londonban bejelentett leminősítésének indoklásában kiemeli, hogy Ukrajna külső likviditási pozíciója meglehetősen gyenge az idén esedékes 4,3 milliárd dollárnyi külső szuverén törlesztési kötelezettséghez mérve. A várható tőkekiáramlás még tovább gyengíti a külső finanszírozási pozíciót.

Az orosz támadás súlyos negatív sokként ért számos kulcsfontosságú ukrán adósminőségi mérőszámot – teszi hozzá elemzésében a Fitch.

 A cég szerint Ukrajnában eddig hiteles makrogazdasági szakpolitikai keretrendszer működött, amelyet rugalmas árfolyamrendszer, az inflációkövetés mellett elkötelezett monetáris politika és megfontolt költségvetési politika támasztott alá.

 Ebben a helyzetben Ukrajna 9 százalékos GDP-arányos külső hitelezői pozícióba került, alacsony államadósság-ráta mellett.

 Mostantól azonban nagy a valószínűsége az elhúzódó politikai bizonytalanságnak, tekintettel arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök valószínűsíthető célja a rendszerváltás elérése Ukrajnában – áll a Fitch Ratings elemzésében.