Bhután titokban fenntarthatóan bányászta a bitcoint a Himalájában?

280
Bhutánban fenntarthatóan bányásszák a bitcoint
Bhutánban fenntarthatóan bányásszák a bitcoint

A dél-ázsiai ország, Bhután azt reméli, hogy a világon a második ország lesz, amely állami tulajdonú kriptobányáját üzemeltethet.

Bhután, a Himalája-hegységben a napokban fedte fel a nemzetközi pénzügyi piacot is megdöbbentő titkot: az ország évek óta csendben kriptot bányászik, amiről még saját állampolgárai sem tudtak.

Ráadásul a hír még arról is szólt, hogy az ország képes volt fenntartható módon bányászni a kriptot. Összehasonlítva a gyakrabban használt módszerekkel, amelyeket széles körben kritizáltak a nagy mennyiségű villamos energia miatt.

Bhután képes volt kriptot bányászni hatalmas vízenergia-készleteinek felhasználásával , ami zöld energiaforrásnak tekinthető.

Bhután hatalmas vízenergiával rendelkezik – a megújuló energia egy olyan formája, amely a mozgó víz erejét használja fel elektromos áram előállítására – köszönhetően az ősi gleccsereknek, amelyek táplálják az országon átfolyó folyókat.

A vízenergia által termelt energia jelenleg az ország 777 ezres lakosságának nagy részének otthonát táplálja, és az ország bruttó hazai termékének (GDP) 30 százalékát teszi ki.

Bhután nemrégiben feltárt titka azonban azt mutatja, hogy az ország ezt a hatalmas erőforrást egy másik cél érdekében is használja, amely fellendítheti és fenntarthatja gazdaságát a jövőben: saját kriptobányáinak létrehozására.

OLVASTAD MÁR?
A bitcoin tartalékvalutává válik
Egy kriptoplatform azon ígérete, hogy 10 milliárd dollár (9,2 milliárd euró) értékű Bitcoint halmoz fel saját „stablecoinja” támogatására, felpörgeti a piacot. Ez a Bitcoint az új kor tartalékvalutájává teszi.

Bhután nem egyedül van az állami kriptobányászal terén. A közép-amerikai El Salvador állam jelenleg az egyetlen ország a világon, amely állami tulajdonú kriptobányákat üzemeltet.

Kis méretével és korlátozott erőforrásaival a zöld kriptobányászat megoldást jelenthet Bhután gazdasági függetlenségére, amely ország évek óta küzd önellátásának megteremtéséért.

Bhután előnye, hogy erőforrásai és környezete ideális terepévé teszi az országot a digitális eszközbányászati ​​műveletekhez.

A vízenergia olcsó, és az ország hegyei, mivel ilyen magasak, tökéletes környezetet biztosítanak a bitcoin-bányászattal lefoglalt, fűtött számítógépek lehűtéséhez. Az ország kriptobányáinak – legalábbis papíron – alig vagy egyáltalán nem lehet szénlábnyomuk.

A dél-ázsiai ország állítólag „évek óta” kriptot bányászik. Bár nem pontosan világos, hogy mennyi ideig, hol és milyen bevételre tett szert.

A kormány képviselője a The Bhutanese nevű helyi lapnak nyilatkozva nemrég azt mondta, hogy az ország „néhány évvel ezelőtt az egyik korai belépőként kezdte meg a bányászatot, amikor a Bitcoin ára 5000 dollár (4548 euró) körül volt”.

A Bitcoin árfolyama azóta 29 228,12 dollárra (26 591 74 euróra) emelkedett pénteken.

Az ok, amiért az ország megosztotta titkos kriptobányászati ​​tevékenységeit, az lehet, hogy most partnereket keres projektje további bővítéséhez.

Az ország befektetési részlege, az állami tulajdonú Druk Holding & Investments (DHI) és a Nasdaq-tőzsdén jegyzett Bitdeer bányászati ​​vállalat 500 millió dollár (454,9 millió euró) értékre befektetőt keres a királyságban a zöld kriptobányászat fejlesztésére.

A Bloomberg beszámolója szerint a bhutáni szén-dioxid-mentes digitális bányászat létrehozására irányuló adománygyűjtés május végén kezdődik.

Eközben Bhután nagyobb szomszédai – India és Kína – továbbra is óvakodnak a kriptográfiai eszközöktől.

India kormánya és központi bankja is határozott álláspontot foglalt el ellene, míg Kína 2021-ben hivatalosan betiltotta a kriptokereskedést.

CSR HUNGARY DÍJ 2023-LÉGY AZ ÜZLETI KÍVÁLÓSÁG SZINONIMÁJA!
2023-ban is lehet pályázni a Magyar Üzleti Felelősség Díjára, a CSR Hungary Díjra. A Program hatékony, elismert platformmá vált a legjobb gyakorlatok megosztására, a benchmarkingra és az egymástól való tanulásra. A szakmai hátteret a 2006-ban megalapított CSR Hungary, Magyarország vezető vállalati felelősség és fenntarthatóság vezető fóruma biztosítja.
A pályázati struktúra önkéntes védjegyhasználati rendszerrel támogatja a Magyarországon működő vállalkozások hiteles vállalati felelősség menedzsment rendszerét.
Regisztrációs folyamat befejezésének a határideje: 2023. június 08.
Pályázati anyagok leadási határideje: 2023. június 15.
KATTINTS A RÉSZELETEKHEZ ÉS REGISZTRÁCIÓHOZ!