Tusk: akár 1 éves Brexit halasztás

281

Rugalmas, akár egy évig tartó halasztást fog javasolni az Egyesült Királyság európai uniós kilépésének határidejére Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke – közölték pénteken brüsszeli diplomáciai források.

-Brexit – akár 1 éves halasztás

“Ez Tusk ötlete, amelyet ma fognak a tagállamok elé terjeszteni” – mondta egy magas rangú uniós tisztségviselő.
Hozzátette, Theresa May brit kormányfő elé fogják tárni a javaslatot a jövő heti rendkívüli EU-csúcson, amennyiben azt a bennmaradó huszonhét ország támogatja.

Ha a brit kormány elfogadja a hosszabbítást, akkor az Egyesült Királyságnak részt kell vennie a május végi európai parlamenti választásokon – mutatott rá.

A rugalmas halasztás azt jelenti, hogy amennyiben a londoni parlament időközben megszavazza a kiválás feltételeit rögzítő, már többször elutasított szerződést, akkor a szigetország tagsága automatikusan megszűnik még az egy év lejárta előtt.

 “Ha ez nem lehetséges, akkor az Egyesült Királyságnak még mindig lenne elég ideje, hogy újragondolja Brexit-stratégiáját. Jó forgatókönyvnek tűnik mindkét fél számára, biztosítja a kellő rugalmasságot a briteknek, de nem teszi szükségessé, hogy néhány hetente csúcstalálkozót hívjanak össze” – emelte ki az illetékes.



Ezzel párhuzamosan May pénteken június 30-ig terjedő hosszabbítást kért a huszonhetektől.
Michel Barnier, az EU Brexit-ügyi főtárgyalója előző nap üdvözölte a kormányzó brit Konzervatív Párt és a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt egyeztetéseit, mondván, itt az ideje, hogy előremutató döntések szülessenek.

A brit kormány 2017. március 29-én jelentette be hivatalos kilépési szándékát Brüsszelben, miután az előző évi népszavazáson a szavazók szűk többsége az uniós tagság megszüntetésére szavazott. A jog értelmében két év állt rendelkezésre a tárgyalásokra, ezután a kilépni szándékozó ország tagsága automatikusan megszűnik.

A rendezetlen kiválás azonban súlyos károkat okozna, mindenekelőtt az Egyesült Királyságban, ezért London a határidő lejárta előtt halasztást kért, amelyet az Európai Tanács egyelőre április 12-éig hagyott jóvá. Ha sikerült volna elfogadni március végéig a kilépési egyezményt, akkor Londonnak május 22-éig lett volna ideje előkészíteni a tényleges kilépést, és tagsága akkor szűnt volna meg.
Ez a dátum azért vízválasztó, mert máskülönben az Egyesült Királyságnak is meg kell tartania az európai parlamenti választásokat, amiről április 12-ig kell bejelentést tenniük a tagállamoknak.

Forrás: MTI/Bajnok Artúr