Mi a web 3.0?

366
Jön a web 3.0
Jön a web 3.0

A Web3 a Szilícium-völgy legújabb divatszója, amelyet az internet következő szakaszának neveznek. A technológia és a kriptovaluta iránt érdeklődőket felpörgette. De mások, különösen Jack Dorsey azzal érvel, hogy már a kockázati tőkések kezében van.

De mi is az a Web3, és működhet-e ez a decentralizált és egalitárius internet jövőképe?

Egyszerűen fogalmazva, a Web3 egy olyan online ökoszisztéma gyűjtőfogalma, amely kiiktatja a nagy közvetítőket az interneten. A Web3 platformjai nem a központi, nagy márkák tulajdonában vannak. Nem navigálhat az interneten olyan keresőmotorokon keresztül, mint a Google.

Blokkláncot használ, ugyanazt a rendszert, mint a kriptovaluták és a nem helyettesíthető tokenek (NFT-k).

Mi a rossz a Web 1.0-ban és a Web 2.0-ban?

A világháló első verzióját Sir Tim Berners-Lee indította el 1989-ben. Akkoriban az a kevés ember, aki rendelkezett a tudással, decentralizált módon tudott információkat az internetre feltenni.

A Web 2.0 körülbelül 10 évvel később jelent meg, és olyan könnyen használható eszközök fejlesztésével indult, amelyek lehetővé teszik, hogy bárki tartalmat töltsön fel az internetre olyan technológiai óriásokon keresztül, mint a Google, a Twitter és a Facebook (ma Meta).

De ezek a technológiai cégek által biztosított ingyenes eszközök, amelyek lehetővé tették, hogy mindenki kiadóvá váljon, személyes adatainkat is begyűjtötték. Bevallottan azért, hogy testreszabott hirdetésekhez és marketingkampányokhoz használhassák fel.

Elméletileg a Web3 az internet két korábbi verziójának kombinációja lesz, de elveszi a hatalmat a technológiai óriásoktól és a vállalatoktól, és visszaadja az emberek kezébe.

Ahelyett, hogy adatainkat kicserélnénk az online tartalom feltöltésére, a felhasználók résztvevőkké és részvényesekké válhatnak, ha tokeneket szereznek a blokklánc rendszeren, amely lehetővé teszi, hogy beleszólhasson egy hálózatba.

„A Web 2.0 az információk átvitele, a Web3 pedig az értékek átvitele” – mondta Pascal Gauthier, a Ledger kriptohardvertárca, Franciaország egyik unikornisának vezérigazgatója.

„Láthatjuk, hogy jelenleg az interneten a tapasztalatok rosszak lesznek, amint ki kell vennie a hitelkártyáját” – mondta az Euronews Nextnek, hozzátéve, hogy a Web3 alapvetően olyan problémákat old meg, mint például a fizetés.

Hogyan működik a web3?

A Web3 világában a keresőmotoroknak, a piactereknek és a közösségi hálózatoknak nem lesz “uralkodója”.

Így kezelheti saját adatait mindenki, és egyetlen személyre szabott fiókkal rendelkezhet, ahol az e-mailjeitől az online vásárlásig és a közösségi médiáig lehet jelen. Közben nyilvános nyilvántartást készíthet a blokklánc rendszerben végzett tevékenységeiről.

A blokklánc egy biztonságos adatbázis, amelyet a felhasználók közösen üzemeltetnek, és bárki kereshet benne. Az embereket a részvételért tokenekkel is jutalmazzák.
Titkosítást használ az információk biztonságára. A főkönyv rekordok vagy „blokkok” sorozata, amelyek mindegyike a lánc előző blokkjához kerül hozzáadásra, innen ered a név is.

Minden blokk tartalmaz egy időbélyeget, adatokat és egy hash-t. Ez egy egyedi azonosító a blokk összes tartalmához, mintegy digitális ujjlenyomathoz.

A decentralizált internet ötlete az elmúlt évtizedben kidolgozott kriptovaluták és a blokkláncok robbanásszerű terjedésével párhuzamosan jelent meg. Vitathatatlanul létezik néhány korai Web3-alkalmazás, amely már létezik. A nagy technológiai cégek már most is nagyot fogadnak rá, és még Web3 csapatokat is összeállítanak. De hivatalosan nem vagyunk a Web3 világában.

Lehet-e a Web3 egalitárius?

A decentralizált és egalitárius internet távolinak tűnhet, de kétségek vannak.

Az emberek, akik jelenleg több tízmilliárd dollárt fektetnek be a Web3-szolgáltatásokba. Technológiai cégek, szoftverfejlesztők, kockázati tőkebefektetők és fedezeti alapok.

Eközben sok jelenlegi blokklánc-hálózat nem egyenlően oszlik el, és a kockázati tőkések és a korai alkalmazók kezében van. A Hashed kriptográfiai vállalat 175 millió eurót gyűjtött, és a Kraken Ventures Fund és a Brinc kockázati alapok is milliókat gyűjtöttek.

Melyek a kihívások?

Szakértők aggodalmukat fejezték ki a decentralizált internet szabályozásával kapcsolatban, ami még nehezebbé tenné a kiberbűnözés, a gyűlöletbeszéd és a félretájékoztatás megelőzését.

A Web3 használata is nehézkes lehet, de Gauthier szerint nem az a kihívás, hogy az emberek könnyen hozzáférjenek-e, hanem az, hogy tudják, hogyan kell biztonságosan kezelni adataikat.

A bolygón ma bárki hozzáférhet a Bitcoinhoz vagy az Ethereumhoz, ha van internetkapcsolata. Tehát több milliárd ember fér hozzá a Web3 rendszerekhez, miközben ugyanazok az emberek nem feltétlenül férhetnek hozzá a bankrendszerhez” – mondta.

„Ahhoz, hogy megértsük, hogyan működik a Web3, van néhány hiba, amellyel tisztában kell lennie, és ügyelnie kell a biztonságára.

„Korábban a pénzügyi világban a biztonságot az ön bankja nyújtotta. Hirtelen most magának kell megtennie, mivel Ön rendelkezik a kiváltságokkal, és a pénzét online kezelheti. Tehát ez azt jelenti, hogy a fontos biztonsági kérdések teljes oktatása és megértése is kihívást jelent.”

A Web3 teljes decentralizálását célzó technológia kiépítése is a kihívások közé tartozik, amire korábban még soha nem volt példa.

„A decentralizált eszközök létrehozása nem egyszerű. A központosított rendszereket könnyebb felépíteni, de kevésbé átlátható” – mondta Úrsula O’Kuinghttons, a Parity Technologies blokklánc-infrastruktúra-vállalat PR igazgatója, aki szintén a Web3 alapítvánnyal dolgozik.

„Néhány blokklánc hibrid centralizált és decentralizált rendszerek kombinációja, de a 100 százalékban decentralizált eszközök létrehozása a legnehezebb és leghosszabb rész. De valójában erről szól a Web3”